ایسنا/مرکزی مدیر امور باغبانی جهادکشاورزی استان مرکزی گفت: با توجه به اینکه درختان و باغات سرمایه باغداران به حساب می آید با بروز خشکسالی سرمایه باغداران در معرض خطر قرار می گیرد که باید از این پدیده جلوگیری کرد.
علی اصغر زارعی در گفت و گو با ایسنا، اظهار کرد: پدیده خشکسالی همواره باغات را تهدید می کند و امسال با خشکسالی شدیدی روبرو هستیم، لذا باید با اتخاذ تصمیمات و اقدامات لازم باغات موجود حفظ شوند.
وی با بیان اینکه حفظ باغات موجود یک ضرورت است، افزود: با توجه به اینکه درختان و باغات، سرمایه باغداران به حساب می آیند، با بروز خشکسالی سرمایه باغداران در معرض خطر قرار می گیرد، خشکسالی و کمبود نزولات جوی، تبخیر و تعرق شدید و انواع تنش‌های محیطی(تگرگ، سرما، گرما، آفتاب سوختگی، باد و طوفان و …)، باغبانی را که ظرفیت کلان کشور است، مورد تهدید جدی قرار می‌دهد.
مدیر امور باغبانی جهاد کشاورزی استان مرکزی تصریح کرد: یکی از روش‌های پیش بینی شده برای حفظ باغات، اصلاح ساختار آنهاست، کاشت درختان در باغات و سیستم آبیاری آنها، سنتی است و همین ساختار سنتی بیشترین آسیب را از خشکسالی می بیند.
زارعی با اشاره به توسعه باغات دیم در استان و با بیان اینکه این باغات نیز بایستی اصلاح شوند، اضافه کرد: تقویت حوضچه‌های آبگیر تامین کننده آب باغات، ایجاد سیستم آبیاری قطره ای، تغذیه مناسب درختان، مدیریت بهسازی کف باغات، شخم مناسب و از بین بردن علف‌های هرز و احداث سایبان برای باغات راهکاری برای مقابله با خشکسالی است که با این کار می‌توان باغات را در سال‌های بعد بهتر حفظ کرد.
وی در ادامه، یکی از کلیدی ترین راهکارهای مقابله با خشکسالی را ایجاد سایبان در باغات دانست که مزایای فراوانی برای باغات دارد و تصریح کرد: ایجاد سایبان می تواند عوامل خسارت‌زا را کاهش دهد. در باغبانی، سایبان در کنار کشت‌های گلخانه‌ای و زیرمجموعه باغبانی محافظت شده طبقه‌بندی می‌شود و متشکل از یک سازه(ستون‌ها، بست‌ها، گیره‌ها و کابل‌ها) و پوشش توری است که براساس منطقه، نوع کاربری و هدف کاربرد، طراحی و تیپ‌های مختلفی را شامل می‌شود.
وی با تاکید بر توسعه باغات مدرن بیان کرد: با توسعه باغات مدرن می‌توانیم تولید را در واحد سطح بالا برده، مصرف آب را کاهش داده و تولید باغات را اقتصادی کنیم و از اثرات خشکسالی در باغات نیز بکاهیم.
انتهای پیام

source

توسط ecokhabari