عضو هیأت رئیسه اتاق مشترک ایران و عراق گفت: علت رشد صادرات ایران به عراق افزودن ارزش صادرات گاز سال گذشته ایران به عراق به آمار صادرات خردادماه امسال است.
سیدحمید حسینی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، در مورد وضعیت صادرات و روابط تجاری با کشور عراق طی چهار ماه نخست امسال گفت: براساس آمار گمرک، صادرات ایران به عراق طی چهار ماه ابتدای امسال 2 میلیارد و 800 میلیون دلار بوده است که با توجه به صادرات 2 میلیارد و 300 میلیون دلاری ایران به عراق در سه ماه نخست امسال صادرات ایران به عراق در تیرماه سال 1400 حدود 500 میلیون دلار بوده است. 
عضو هیأت رئیسه اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق افزود:‌این در حالی است که صادرات کشورمان به عراق در خردادماه نسبت به اردیبهشت 1400 براساس آمار اعلامی گمرک رشد قابل ملاحظه‌ای داشت و از 525 میلیون دلار در اردیبهشت به بیش از 2 میلیارد و 300 میلیون دلار افزایش یافت که با توجه به روند معمول صادرات کشورمان به عراق، این رشد صادراتی منطقی نبود.
وی با بیان اینکه متوسط ارزش صادرات ایران به عراق ماهانه حدود 500 میلیون دلار است، گفت: بنابراین به نظر می‌رسد رشد صادرات ما به عراق در خردادماه نسبت به اردیبهشت امسال ناشی از افزودن میزان صادرات سال گذشته گاز به عراق است. 
حسینی بیان داشت: با توجه به اینکه در تیرماه امسال نیز ارزش کالاهای صادراتی ما به عراق همان 500 میلیون دلار بوده است، بنابراین با اطمینان بیشتری می‌توان گفت که رشد صادرات ما به عراق در خردادماه ناشی از افزایش فاکتور صادرات گاز به عراق بوده است. 
حسینی اظهار داشت: گمرک ایران آمار صادرات چندماهه گاز را به یکی از ماه‌های سال اضافه می‌کند و با اضافه کردن آن به آمار صادراتی، رشد صادرات غیرنفتی را در یکی از ماه‌های سال شاهد هستیم، اما جزئیات آن اعلام نمی‌شود.
عضو هیأت رئیسه اتاق مشترک ایران و عراق گفت: به عنوان مثال این اتفاق سال گذشته در اردیبهشت ماه رخ داد و امسال در خردادماه، بنابراین صادرات ما به عراق تقریباً در ماه همان 500 میلیون دلار است. 
وی گفت: آمار چهارماهه صادرات ایران به عراق همان طور که بیان شد 2 میلیارد و 800 میلیون دلار بوده است و این آمار به معنای آن است که در هر ماه حدود 700 میلیون دلار صادرات به عراق داشته‌ایم که براساس توضیحاتی که بیان شد، بخشی از این رقم صادراتی مربوط به ارزش صادرات گاز است. 
حسینی اظهار داشت: سال گذشته به علت مسائل ناشی از کرونا بیش از چهار ماه مرزهای عربی بسته بود و صادرات ماهانه ما به عراق در ماه‌های ابتدای سال گذشته، ماهانه حدود 50 میلیون دلار بود و این بخشی از رشد صادراتی امسال به عراق ناشی از محدودیت‌های صادراتی در سال گذشته است و می‌توان گفت که امسال جریان روابط تجاری به مسیر قبلی خود برگشته است. 
وی گفت: در مجموع روند صادرات ایران به عراق عادی است و جای نگرانی ندارد و ما بازار صادراتی‌مان را در این کشور حفظ کرده‌ایم.
انتهای پیام/ب

source

توسط ecokhabari