محسن عباسی در گفتگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم گفت: در کشور ما هر از گاهی که موج تورمی در کشور به راه می‌افتد، همه‌ ما به دنبال استفاده از شرایط بوجود آمده برای بهینه سازی سرمایه‌های‌مان هستیم و یا دستکم به دنبال کم کردن اثرات تورم بر دارایی‌های‌مان و یا معیشت خود می‌باشیم.
این کارشناس بازار سرمایه با اشاره به این که این شرایط تورمی، یکی از استرس‌زاترین موقعیت‌های زندگی هر ایرانی است، افزود: معمولا ترسی که موج‌های تورمی ایجاد می‌کنند باعث رفتارهای هیجانی در خصوص ترکیب دارایی‌های افراد می‌شود و برخی اوقات یک تصمیم اشتباه در خصوص جا به جایی دارایی‌های افراد تا سال‌ها باعث عقب‌افتادگی و زیان مالی افراد می‌شود.
وی تصریح کرد: در این راستا در خصوص جا به جایی دارایی‌ها چندین نکته‌ مهم وجود دارد که باید در نظر داشته باشید؛ از جمله این که باید به این پرسش پاسخ دهیم که سطح ریسک دارایی‌ها، چقدر است؟
عباسی توضیح داد: در این خصوص باید بدانید که هر کدام از دارایی‌های شما در زمان فعلی چه سطحی از ریسک را داراست؟ برای مثال در کشور ما به طور عام ملک و ساختمان جزو کم‌ریسکترین دارایی‌ها هستند. شما مجاز نیستید دارایی کم‌ریسک خود را به دارایی پرریسک مانند سهام، ارز مجازی و … تبدیل کنید و جا به جایی دارایی‌ها فقط در محدوده‌ دارایی‌های هم ریسک مجاز است. مثلا ملک و ساختمان را با زمین و ویلا و …  جا به‌جا کنید. البته با فرض این که کسب و کار و فعالیت شما سرمایه‌گذاری حرفه‌ای در بازارها نیست؛ وگرنه افراد حرفه‌ای متناسب با کسب و کار خود مرتبا دارایی‌هایشان را در بازارها گردش می‌دهند، اما این استراتژی فقط برای حرفه‌ای‌ها است و یا افرادی که مشاور حرفه‌ای  در این زمینه دارند.
وی گفت: شما باید تحت هر شرایط تورمی بدون توجه به هیجانات و شایعات، این اصل را رعایت کنید که هیچگاه دارایی کم‌ریسک را به” امید دریافتِ سود بیشتر از دارایی پرریسک” نفروشید! بنابراین مواردی چون فروش ملکی که در آن زندگی می‌کنید و آوردن پول به بورس و ارز دیجیتال اشتباه است؛ فروش اتومبیل و آوردن پول به بازارهای مالی اشتباه است؛ و فروش سهام و اوراق در بورس و خرید ارز دیجیتال نیز اشتباه است.
عباسی اضافه کرد: بزرگترین اشتباه ما این است که خصوصا در زمان رشد بازار، دارایی کم‌ریسک را مانند خانه می‌فروشیم و وارد بازارهای پرریسک مالی مانند بورس و ارز دیجیتال می‌شویم. این در حالی است که در شرایط رونقِ هر بازاری مانند بورس و … شما فقط مجاز به سرمایه‌گذاری پول اضافه در آن بازار و یا جا به جایی دارایی با سطح ریسک یکسان با آن بازار هستید و به هیچ عنوان نباید از دارایی‌های کم‌ریسک نقد کرده و در دارایی پر ریسک سرمایه‌گذاری کنید.
انتهای پیام/

source

توسط ecokhabari