«مراد زبارف» وزیر کشاورزی جمهوری تاتارستان روسیه در دیدار با «کاظم جلالی» سفیر کشورمان در فدراسیون روسیه با اشاره به ظرفیت های بالای کشاورزی و دامداری دو طرف خواستار برقراری همکاری گسترده با ایران شد.
به گزارش ایسنا ، مراد زبارف با بیان اینکه ۱۰۰۰ شرکت مختلف در زمینه کشاورزی تولیدات دامی  در جمهوری تاتارستان فعال است، گفت: سال گذشته به ارزش ۲۸۸ میلیون دلار به کشورهای مختلف صادرات داشتیم و این جمهوری در زمینه تولیدات دامی و کشاورزی در روسیه مقام اول را دارد.
 مراد زبارف گفت: جمهوری تاتارستان در زمینه محصولات حلال فعالیت های گسترده ای دارد  و فقط سال گذشته ۳۰۰ هزار تن محصول حلال تولید شد.
 وی خواستار این شد که با تشکیل کارگروهی اولویت های دو طرف مشخص و مقدمات همکاری های در زمینه های کشاورزی و  تولیدات دامی آغاز شود  و در واقع  ایران و تاتارستان تولید مشترک داشته باشند.
 کاظم جلالی سفیر جمهوری اسلامی ایران در فدراسیون روسیه با استقبال از پیشنهاد وزیر کشاورزی جمهوری تاتارستان گفت: با وجود روابط نزدیک دو کشور ایران و روسیه در حوزه های  سیاسی نظامی و فنی اما دو طرف در بخش فرهنگی و اقتصادی  مناسب تعاملات ضعیفی دارند.
 وی گفت : در عین حال با وجود شرایط  سخت کرونایی و فشارهای تحریمی تبادل تجاری دو کشور در سال گذشته ۴۴ درصد و میزان صادرات ایران به روسیه ۱۰۵ درصد افزایش یافت.
 سفیر کشورمان  با استقبال از  پیشنهاد وزیر کشاورزی ابراز امیدواری کرد تا طی حداکثر دوماه آینده شرایط تشکیل این کارگروه فراهم شود و دو طرف با اولویت بندی نیازها شرایط آغاز همکاری را فراهم نمایند.
 
جلالی همچنین در این ملاقات خواستار ایجاد مرکز تجاری ایرانیان در کازان برای عرضه محصولات دامی و کشاورزی شد که با موافقت وزیر کشاورزی جمهوری تاتارستان مواجه شد.
انتهای پیام

source

توسط ecokhabari