به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از رویترز، اطلاعات دولتی نشان می‌دهد اقتصاد آمریکا به طور متوسط 19.2 درصد از سه ماهه پایانی 2019 تا سه ماهه دوم 2020 یعنی زمان اوج همه‌گیری کرونا، کوچک شده است. این آمار نشان می‌دهد رکود به وجود آمده طی بحران کرونا بدترین رکود تاریخ آمریکا بوده است.
روند بهبودی از از این رکود هم به همین اندازه قابل توجه بوده است. بخش تحلیل های اقتصادی وزارت بازرگانی آمریکا اعلام کرد تولید ناخالص داخلی این کشور 18.3 درصد طی 9 ماه پایانی 2020 رشد کرده است.
تعطیلی اجباری کسب و کارهای غیر ضروری در ماه مارس سال گذشته میلادی جهت آرام کردن موج اول همه گیری کرونا 22.362 میلیون نفر را بیکار کرد و اقتصاد آمریکا را در رکود فرو برد. دولت آمریکا حدود 6 تریلیون دلاربسته های کمک اقتصادی توزیع کرد و فدرال رزرو این کشور نرخ بهره را یک شبه تا نزدیک صفر پایین آورد و در حال حاضر هم از طریق خرید ماهانه اوراق قرضه، پول به اقتصاد تزریق می‌کند.
اداره ملی تحقیقات اقتصادی در آمریکا هفته گذشته اعلام کرد رکود ناشی از همه گیری کرونا که در فوریه 2020 آغاز شده بود، در آوریل همان سال پایان یافته است.
 محرک های مالی دولت، سیاست های آسان پولی و واکسیناسیون کرونا باعث از سرگیری فعالیت های اقتصادی در آمریکا شده و تولید ناخالص داخلی این کشور را درسه ماهه دوم سال جاری میلادی به بالاتر از سطح قبل از بحران کرونا رسانده است. دولت آمریکا اعلام کرد اقتصاد این کشور 3.4 درصد در 2020 کوچک شده که بیشترین کاهش تولید ناخالص داخلی را از 1946 نشان می‌دهد.
صندوق بین‌المللی پول در روز سه شنبه پیش بینی خود از رشد اقتصاد آمریکا را را تا 7 درصد در 2021 و 4.2 درصد در 2022 بالا برد.
انتهای پیام/82

source

توسط ecokhabari