به گزارش خبرگزاری تسنیم، محمد اسلامی با اشاره به این‌که طول شبکه ریلی کشور به 14 هزار کیلومتر رسیده است، اظهار کرد:‌ 8 پروژه ریلی در سه استان کشور به خطوط ریلی کشور متصل می‌شوند؛ استان های کردستان، اردبیل و چهارمحال و بختیاری با پیشرفت قابل ملاحظه در ماه‌های آبنده به شبکه ریلی متصل شده و پروژه های آنها افتتاح می شود.
وی افزود: حجم پروژه‌های در دست اجرا و در دست مطالعه درست به اندازه پروژه هایی است که ابتدای سال 1392 داشتیم. حدود 10 هزار کیلومتر پروژه دردست مطالعه قرار دارد.
وی با اشاره به این‌که خط‌آهن زاهدان- چابهار و یزد-اقلید نقش مهمی در حمل و نقل ایفا می‌کنند که قرارگاه سازندگی خانم‌الانبیا در تکمیل آن ها نقش موثری داشته است، تصریح کرد: از قرارگاه خاتم قدردانی می‌کنیم، بهره‌برداری از خط‌آهن یزد-اقلید با طول 271 کیلومتر سبب می‌شود تا مسافت طی شده از جنوب کشور به شمال‌غرب حدود 4 ساعت کاهش یابد. این کاهش زمان سبب صرفه جویی در زمان سفر خواهد شد و 7.5میلیون تن بار توسط این خط ریلی جابه جا می‌شود و معادن و صنابع بسیاری به ویژه دراستان فارس می‌توانند با اتصال یه ابن خط بهره‌مند شوند.
وزیر راه و شهرسازی بیان کرد:‌ با فرمان رییس جمهور قطار مسافربری که خانواده معظم شهدا را به مشهد مقدس اعزام می کند و همچنین قطار باری از دو سمت حرکت خواهد کرد، افتتاح می‌شود. همچنین پروژه مهم دیگر پروژه راهبردی خط جدید به استان آذربایجان شرقی به تبریز- میانه است. سال گدشته با فرمان رییس جمهوری خط آهن میانه به بستان‌آباد حضوری افتتاح  و مقرر شد تا این خط قبل از پایان دولت به تبریز متصل شود.هم اکنون ایستگاه خاوران احداث شده که با فرمان رییس‌جمهور افتتاح می‌شود. در این مسیر بلندترین، زیباترین و بزرگترین پل فلزی قوسی کشور به طول 1100 متر احداث شده است. این تکنولوژی جدیدی که به کار گرفته شد برای نخستین بار در ایران به وسیله بخش خصوصی اجرایی شده است. در چند روز آینده حرکت قطارها در این مسیر آغاز خواهد شد.
اسلامی اعلام کرد: این مسیر ریلی حدود 5/5 ساعت مسیر تردد قطارها از تبریز به تهران را کاهش می‌دهد که یک گام بزرگ و جذابیت متفاوتی برای راه آهن در ناحیه شمال شرق کشور است.
وی گفت: با فرمان رییس جمهوری خط دوم برای خطوط ریلی احداث شد که هم ایمنی،هم سرعت و هم ظرفیت جابه‌جایی بار را افزایش دهیم که این موضوع محقق شده است. سال گذشته خط آهن قزوین-کرج به طول 105 کیلومتر به افتتاح رسید. امروز 7 مرداد 1400 حدود 106 کیلومتر در مسیر زنجان افتتاح شد. همچنین خط پرترافیک از بافق به زرین شهر که مجتمع‌های بزرگ معادن و فولاد کشور به آن متصل است و همواره بزرگترین ترافیک را روی این خط داریم که تراکم سنگین بار است تبدیل به دو خط شده که با طول 82 کیلومتر افتتاح شد.
انتهای پیام/

source

توسط ecokhabari