یک کارشناس اقتصادی گفت: : امروز ۱۰ میلیون خانوار ایرانی زیر خط فقر آمده، پس بخشی از طبقه متوسط نیز زیر خط فقر زندگی می‌کنند که این نتیجه استراتژی غلط ما است‌.
به گزارش خبرنگار مهر ارسلان ظاهری در نشست «سیاست‌های اقتصادی پیشنهادی به دولت سیزدهم از نگاه اقتصاد اسلامی» که با حضور جمعی از کارشناسان و اساتید اقتصاد در محل مجمع عالی علوم انسانی اسلامی در حال برگزاری است، گفت: مهمترین مسئله اقتصاد ایران شکاف بین نقدینگی و تولید کشور است. نقدینگی که به یک سیل تبدیل شده و تولید ما درجا میزند. این شکاف یک تورم بالقوه و فشار معیشتی به مردم است. متأسفانه با این وضعیت نظام بانکی و بودجه، برآورد ما این است که آمریکا تحریم‌ها را لغو نمی‌کند و به دنبال هوشمندسازی آن است.
این کارشناس اقتصادی ادامه داد: آمارهای محرمانه نشان می‌دهد تورم ۱۲ ماهه منتهی به تیر ۱۴۰۰ معادل ۵۷ درصد است و این بالاترین تورم چند دهه اخیر است.
وی افزود: شرایط امروز به بحران‌های ۷۳.۷۴ تشابه دارد که مردم در شهرهای مختلف در حال اعتراض بودند و آیت الله هاشمی اتاق بحران را با منتقدین دولت تشکیل و نتیجتاً تورم آن سال را نصف کرد. به عقیده بنده آن نسخه در حال حاضر هم با تغییراتی قابل اجرا است.
به گفته ظاهری، تورم امروز حاصل سیطره تفکر بازار آزاد در نهادهای مختلف کشور مانند بانک مرکزی و وزارت اقتصاد و … است. دولت آینده اگر بخواهد مراکز تصمیم ساز را به همین تفکر بسپارد نتیجه چشم‌گیری نخواهد داشت.
وی ادامه داد: یکی از دلایلی که اقتصاد مقاومتی اجرا نشده به دلایل ایرادات خود آن سیاست است. اقتصاد راهبردی که مد نظر ما است از لایه‌های مختلف تشکیل شده است. ارز راهبردی‌ترین قیمت در اقتصاد ایران است و همه تورم‌های بالا ۳۰ درصد به دلیل جهش نرخ ارز بوده است. در جنگ اقتصادی نقطه‌ای که امریکایی‌ها در آن تمرکز کردند نیز همین نرخ ارز است.
ظاهری اضافه کرد: اگر اقتصاد را به یک ارکستر سمفونیک تشبیه کنیم نقش رهبر در آن مهم است. در اقتصاد ایران رهبر ارکستر، نرخ ارز است زیرا با تکانه‌های آن بازارهای مختلف دچار تشنج می‌شوند. یکی از توصیه‌های بنده به دولت جدید این است که باید از همه مسائل نهایتاً سه چهار مسئله انتخاب و بر روی همان‌ها متمرکز شوند.
این کارشناس اقتصادی گفت: جهش‌های ارزی نشان داده صادرات نفتی ما به سمت خام فروشی رفته و این یکی از دلایل افت ارزش پول ملی ما بوده است. دولت بنده به دولت آقای رئیسی این است که باید استراتژی اقتصادی کشور عوض شود. اولین گام باید یک آرایش راهبردی دولت را ایجاد بکنیم. رهبری رئیس جمهور و فرمانده جنگ اقتصادی مثلث اصلی این آرایش راهبردی هستند که باید هماهنگی‌های مستمر داشته باشند و تیم اقتصادی راهبرد مهار ارز و بانک و واردات و قاچاق تدوین و اجرایی کند.
وی ادامه داد: امروز ۱۰ میلیون خانوار ایرانی زیر خط فقر آمده است پس بخشی از طبقه متوسط نیز زیر خط فقر زندگی می‌کنند. این نتیجه استراتژی غلط ما است‌.
کپی شد
All Content by Mehr News Agency is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

source

توسط ecokhabari