مدیرکل دفتر نظارت، تعیین صلاحیت و کنترل پروژه ساتبا از احداث و بهره‌برداری از فاز اول نخستین نیروگاه خورشیدی با ظرفیت ۴۲۳ کیلووات روی کانال پساب خبر داد.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت نیرو، علی شب نورد با اعلام این خبر گفت: این نیروگاه خورشیدی با ظرفیت قراردادی ۹۷۰ کیلووات با حجم سرمایه‌گذاری ۱۰ میلیارد تومان برای اولین بار در کشور روی سطح کانال‌های خروجی پساب تصفیه‌خانه جنوب تهران نصب و راه‌اندازی شده است.
مدیرکل دفتر نظارت، تعیین صلاحیت و کنترل پروژه ساتبا اظهار داشت: ویژگی بارز احداث این نیروگاه جلوگیری از تبخیر آب از سطح کانال است و ضمن استفاده از یک سطح بدون استفاده، به‌عنوان یک راه حل کارآمد برای مقابله با کم‌آبی می‌بایست در کشور توسعه یابد.
وی با بیان اینکه در ساخت این نیروگاه خورشیدی از ۱۲۲۹ پنل خورشیدی ساخت داخل استفاده شده است، گفت: این نیروگاه قابلیت تولید سالانه بیش از یک‌میلیون و ۶۹۹ هزار کیلووات‌ساعت انرژی پاک را دارد.
شب نورد خاطرنشان کرد: بهره‌برداری از این نیروگاه خورشیدی هر ساله مانع از انتشار ۱۱۷۳ تُن گاز گلخانه‌ای به محیط‌زیست می‌شود، همچنین سالیانه از مصرف ۳۷۴ هزار لیتر آب جلوگیری می‌کند و با صرفه‌جویی ۴۸۳ هزار مترمکعب گاز طبیعی در سال به صرفه‌جویی ذخایر سوخت‌های فسیلی کمک خواهد کرد.
وی افزود: احداث نیروگاه یاد شده در دوره ساخت و بهره‌برداری برای ۱۰ نفر اشتغال مستقیم و برای ۲۵ نفر اشتغال غیرمستقیم ایجاد کرده است.
کپی شد
All Content by Mehr News Agency is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

source

توسط ecokhabari