حمید خیرخواه در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم با اشاره به این که طول راه‌آهن چابهار-زاهدان 635 کیلومتر است، اظهار کرد: این پروژه بندر شهید بهشتی چابهار را به شهر زاهدان متصل می‌کند که با احتساب خطوط ایستگاهی طول ریل‌گذاری 760 کیلومتر خواهد بود.
وی با بیان این که راه‌آهن چابهار-زاهدان به هشت قطعه نامگذاری شده اما در عمل 9 قطعه اجرایی دارد، افزود: قطعه 6 دو قطعه 6 الف و 6 ب است. قطعه یک از چابهار آغاز و در قطعه 8 به شهر زاهدان ختم می‌شود.
وی با اشاره به این‌که راه آهن چابهار-زاهدان از شهرهای نیکشهر، ایرانشهر و خاش عبوری می‌کند، گفت:‌ بر اساس برنامه‌ریزی صورت گرفته فردا همزمان با فرا رسیدن عید غدیر خم پایان ریل‌گذاری مسیر زاهدان-خاش به طول 155 کیلومتر اعلام می‌شود.
مدیر پروژه راه آهن چابهار- زاهدان تصریح کرد: به این ترتیب یک چهارم کل پروژه چابهار-زاهدان ریل‌گذاری می‌شود و پس از آن با انجام کارهای مربوطه حداکثر تا چهار ماه آینده این مسیر ریلی به بهره‌برداری می‌رسد.
خیرخواه با اشاره به این‌که تاکنون برای خط‌آهن زاهدان-خاش حدود 1600 میلیارد تومان هزینه شده است، گفت: تمام ریل مورد نیاز این پروژه، ریل ملی و از تولیدات کارخانه ذوب آهن اصفهان تامین شده است.
وی یادآور شد: برای اتصال ریلی زاهدان به خاش 20 هزار تن ریل ملی استفاده شده و برنامه قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء این است که برای ریل‌گذاری کل مسیر از تولید داخل استفاده کند.
انتهای پیام/
 

source

توسط ecokhabari