رییس سازمان زمین‌شناسی ایران با تاکید بر اینکه کشور دارای رتبه پانزدهم در بخش اکتشاف مواد معدنی در دنیا است، گفت: در گذشته ایران یکی از بزرگترین صادرکنندگان سنگ آهن خام بود، ولی در حال حاضر سالانه کشور نهمین صادرکننده فولاد در جهان است.
به گزارش ایسنا، به دنبال دیدار خانم رومینا پرز راموس، سفیر بولیوی در ایران با دکتر علیرضا شهیدی، رئیس سازمان زمین شناسی ایران دوطرف نسبت به توسعه و احیای روابط دوجانبه در بخش علوم‌زمین تاکید کردند.
سفیر بولیوی در ایران ضمن ابراز تمایل برای توسعه مناسبات دو کشور با بیان این‌که در سال ۲۰۰۸ تفاهم‌نامه‌ای میان ایران و بولیوی در بخش علوم‌زمین به امضا رسید، گفت: این تفاهم‌نامه منجر به عقد قرارداد نشد که در حال حاضر بولیوی مایل است در تفاهم‌نامه قبلی تجدیدنظر کند و تفاهم‌نامه جدیدی داشته باشد.
پرز راموس، ضمن اشاره به ذخایر معدنی گسترده در بولیوی، افزود: پروژه‌های زمین‌شناسی و همچنین اکتشاف ذخایر معدنی در این کشور انجام می‌شود و بولیوی دارای منابع عظیم لیتیوم است و مایل هستیم در بخش آموزش حرفه‌ای مطالعات معدنی و زمین‌شناسی بین دو کشور در قالب کارگاه‌های آموزشی و تبادل اطلاعات و دانش فعالیت کنیم.
در این دیدار دکتر علیرضا شهیدی، رییس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور با بیان این‌که ایران ریاست تهیه نقشه‌های زمین‌شناسی خاورمیانه در کمیسیون بین‌المللی CGMW را به عهده دارد، گفت: این سازمان آمادگی دارد که در تهیه نقشه‌های زمین‌شناسی و همچنین انتقال این دانش با بولیوی همکاری کند.
به گفته وی، ایران دارای رتبه پانزدهم در بخش اکتشاف مواد معدنی در دنیا است که بر همین اساس می‌توانیم روش‌های مورد نظر اکتشاف را با یکدیگر تبادل کنیم.
شهیدی ضمن اشاره به سابقه مناسب سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی ایران در ونزوئلا و تهیه نقشه‌های ژئوشیمی و زمین‌شناسی این کشور، گفت: ایران قادر است این فعالیت را در بولیوی نیز انجام دهد و همچنین در بخش توسعه و راه‌ندازی پایگاه داده‌های علوم زمین و تحت وب در آوردن اطلاعات موجود در بولیوی نیز تمایل خود را ابراز می‌داریم.
به نقل از روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، وی با اشاره به موضوع خام‌فروشی مواد معدنی در ایران گفت: ایران در گذشته یکی از بزرگترین صادرکنندگان سنگ آهن خام بوده، ولی در حال حاضر سالانه در ایران ۳۰ میلیون تن فولاد تولید می‌شود و نهمین صادرکننده و تولید فولاد در جهان است.
انتهای پیام

source

توسط ecokhabari