به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس، محمد اسلامی با اشاره به تکمیل چندین پروژه ریلی و آزادراهی اظهار داشت: روز پنج‌شنبه هفتم مرداد، گزارش آخرین وضعیت پروژه‌های ریلی در حضور رئیس جمهور ارائه خواهد شد.
وی ادامه داد: عملیات بهره‌برداری و عبور قطار از مسیر ریلی یزد-اقلید  را خواهیم داشت، زمانی که خط‌آهن به اقلید رسید یک نقطه اتصالی برای ما فراهم می شود که راه‌آهن را به استان کهگیلویه و بویراحمد از طریق اقلید متصل کنیم.
وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه راه‌آهن یزد-اقلید از ابرکوه می گذرد و سپس به یاسوج هم متصل می شود، گفت: طول راه‌آهن یزد-اقلید 270 کیلومتر است و از مزایای آن انتقال بار مراکز مهم صنعتی، معدنی، کشاورزی و جمعیتی حوزه نفوذ طرح در شبکه سراسری راه‌آهن و انتقال مسافر است.
اسلامی ادامه داد: تکمیل حلقه مفقوده محور ترانزیت ریلی شمال شرق-جنوب غرب و نیز جنوب شرق – جنوب غرب کشور از مزایای اجرای این خط‌آهن است.
وی گفت: در سال اول بهره‌برداری میزان ترافیک این خط ریلی 4 میلیون تن بار و یک میلیون نفر مسافر خواهد بود و در سال بیستم بهره‌برداری این رقم به 7 میلیون تن بار و 3 میلیون نفر مسافر می‌رسد.
وزیر راه و شهرسازی بیان کرد: پیش‌بینی می‌شود با بهره‌برداری از این مسیر ریلی، بخش زیادی از بارهای معدنی و تولیدات صنعتی در استان فارس و یزد از طریق این خط به سمت شمال شرق و افغانستان انتقال یابد.
اسلامی اضافه کرد: خط‌آهن یزد-اقلید تسهیل جابه‌جایی بار و مسافر در درون شبکه ریلی کشور را رقم می‌زند و تاثیر بسزایی برای استان‌های جنوب شرقی کشور و ارتباط آنها با مرکز کشور دارد؛ همچنین ‌استان‌های شمال شرق و جنوب غرب کشور از مزایای این خط ریلی برخوردار می‌شوند.
وی بیان کرد: همچنین 2 پروژه دیگر که عملیات ریل‌گذاری آنها به اتمام رسید‌ و وارد مرحله نهایی برای بهره‌برداری شده‌‌اند راه‌آهن خاش – زاهدان به عنوان بخشی از راه‌آهن چابهار – زاهدان و مسیر ریلی بستان‌آباد به ایستگاه خاوران در تبریز است که افتتاح خواهد شد. 
وزیر راه و شهرسازی گفت: 2 پروژه خط دوم ریلی قزوین – زنجان و بخش باقی‌مانده از بافق به زرین‌شهر جمعا به طول 300 کیلومتر نیز از پروژه‌ةای آماده افتتاح است، این مسیرهای ریلی گشایش قابل ملاحظه‌ای در رفت و آمد قطارها و افزایش ظرفیت خطوط به ارمغان می‌آورد.
اسلامی اضافه کرد: همچنین روز پنج‌شنبه بهره‌برداری آزمایشی از بزرگترین تونل جاده‌ای غرب آسیا با نام «تونل البرز» در منطقه 2 آزادراه تهران – شمال به طول حدود 6.5 کیلومتر آغاز خواهد شد.
وی اظهار داشت: قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا در پروژه راه‌آهن یزد – اقلید و پروژه راه‌آهن زاهدان به چابهار همکاری داشته و پیمانکار بوده است.
روز گذشته شاخص کل ۸ هزار واحد نزول کرد. آیا شاخص پس از شکستن سطح مقاومت حالا روند نزولی پیدا کرده و بر کانال یک میلیون…
آدرس : تهران، خیابان مطهری، بین میرزای شیرازی و سنایی، پلاک ۳۷۰

source

توسط ecokhabari