به گزارش خبرگزاری تسنیم، بر اساس اعلام وزارت راه و شهرسازی قرار است فردا پنجشنبه هفتم مرداد و همزمان با عید غدیر خم، 10100 میلیارد تومان طرح آزادراهی و ریلی افتتاح شود.
این طرح‌ها شامل خط آهن اقلید-یزد، 182 کیلومتر خط دوم راه آهن قزوین-زنجان، 106 کیلومتر خط دوم راه‌آهن بافق-زرین دشت و تونل البرز واقع در قطعه دوم آزادراه تهران-شمال می‌شود. این طرح‌ها توسط شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل‌ونقل کشور احداث شده است.
راه‌آهن یزد-اقلید به طول 270 کیلومتر، با تسهیل در حمل ریلی بار مراکز اقتصادی معادن فعال مجاور طرح، امکان انتقال چهار میلیون تن بار و یک میلیون مسافر در سال اول بهره‌برداری و 7 میلیون تن بار و 3 میلیون مسافر در افق طرح را فراهم می‌کند. این خط آهن که شامل 12 ایستگاه است، فاصله ریلی استان‌های جنوبی کشور و خراسان رضوی را بیش از 310 کیلومتر کوتاه می‌کند و نرخ بازگشت سرمایه آن بیش از 30 درصد است. اعتبار ساخت این خط 1400 میلیارد تومان بوده و ارزش روز آن 6000 میلیارد تومان برآورد می‌شود. گفتنی است در این مرحله 5 ایستگاه از این خط به بهره‌برداری می‌رسد. 
تونل البرز که در انتهای قطعه 2 آزادراه تهران-شمال قرار گرفته است، بیش از 6 کیلومتر طول دارد و بلندترین تونل آزادراهی ایران به شمار می‌رود. این تونل منطقه پیچ سرهنگ را به پل زنگوله متصل می‌کند. از اهداف احداث منطقه دوم آزادراه تهران-شمال می‌توان به کاهش 6 کیلومتر از طول مسیر موجود جاده کرج-چالوس و تبدیل 28 کیلومتر جاده عیر استاندارد به 22 کیلومتر مسیر آزادراهی، کاهش 20 دقیقه‌ای زمان سفر، ایجاد راه ارتباطی سریع و ایمن برای چهار فصل سال، اصلاح قوس‌های موجود و تسهیل تردد، کاهش حوادث و تلفات جاده‌ای، کاهش میزان مصرف سوخت و آلایندگی هوا، کاهش استهلاک خودروها، کاهش شیب طولی مسیر از 10 درصد به حداکثر 6 درصد، افزایش ظرفیت عبور و توسعه صنایع مختلف در استان‌های شمالی نام برد. 
همچنین قرار است فردا اتمام ریل‌گذاری دو خط آهن بستان‌آباد-تبریز و زاهدان-خاش اعلام خواهد شد. 
انتهای پیام/

source

توسط ecokhabari