به گزارش خبرگزاری تسنیم؛ سند راهبردی جمهوری اسلامی ایران در فضای مجازی در افق 1410 در دو بخش ارزش ها و چشم انداز در جلسه شماره 71 شورای عالی فضای مجازی مورخه 17 خرداد 1400 به تصویب رسید. این سند قرار است در چهار بخش ارزش ها، چشم انداز، اهداف و راهبردها تنظیم شود.
 این سند از طریق مطالعه اسناد راهبردی و چشم انداز سایر کشورها در حوزه فضای مجازی، تحلیل وضع موجود و مطلوب، تحلیل اسناد بالادستی (قانون اساسی، سند چشم انداز و احکام مقام معظم رهبری مدظله العالی برای شورای عالی فضای مجازی) و اخذ نظر مراکز علمی، پژوهشی و دانشگاهی کشور و دستگاه های دولتی و حکومتی و سازمان های مرتبط با فضای مجازی تنظیم شده است.
در بخش نخست این سند درباره ارزش های حاکم بر فضای مجازی کشور این موارد بیان شده است:
** چشم انداز فضای مجازی کشور در افق 1410
همچنین در بخش دوم این سند که به چشم انداز فضای مجازی در افق 1410 اشاره شده است، چشم انداز فضای مجازی جمهوری اسلامی ایران در افق 1410 را این چنین ترسیم می کند:
فضای مجازی جمهوری اسلامی ایران در افق 1410، فضایی در امتداد فضای واقعی، سالم، ایمن، مفید، پیشران پیشرفت سایر حوزه ها، متکی بر ظرفیت درونزای کشور، برخوردار از منابع انسانی متخصص، ماهر، موثر و کارآمد، برخوردار از مراکز علمی و پژوهشی، شرکت های دانش بنیان و صنایع پیشرفته داخلی است. برای حرکت جهشی، ابتکار عمل دارد.
از استقلال هوشمندانه و عالمانه، با کمترین وابستگی برخوردار است و حضوری فعال، مبتکرانه، قوی و هدفمند در مجامع و نهادهای منطقه ای و بین المللی دارد. الهام بخش در جهان اسلام، نقش آفرین در صحنه جهانی، جزء قدرت های برتر سایبری و مقام اول ارائه خدمات فضای مجازی در منطقه غرب و جنوب غرب آسیا با تعامل سازنده و موثر در روابط بین الملل و استفاده صلح آمیز از فضای مجازی با مشارکت همه کشورها در توسعه آن، رفع حکمرانی کشورهای سلطه گر بر شبکه جهانی اینترنت و اصلاح آن با همکاری سایر کشورها است.
ارزش ها، هنجارها و سبک زندگی اسلامی ایرانی مبتنی بر فرهنگ پیشرفت پایدار در فضای مجازی کشور نهادینه شده و نیازها و خدمات نو، جذاب و متنوع به ویژه در حوزه های آموزش، سلامت، تجارت، حمل و نقل، آب، انرژی و سرگرمی برای کاربران ایرانی فراهم است. نظام حکمرانی در بهره گیری از فضای مجازی بر اساس حاکمیت ملی، عدالت، آزادی و صیانت از حقوق مردم و در برخورداری از مدیریتی یکپارچه حاصل از ارتباط بهم پیوسته و همگرای بخش های حاکمیتی، عمومی، تعاونی و خصوصی پیشتاز است. با مشارکت شهروندان، سازمان ها، کسب و کارها و تمام بخش های عمومی و خصوصی، امنیت و سلامت این فضا در بالاترین سطح است.
دارای زیرساخت های مطمئن، امن، پایدار، یکپارچه و گسترده در سراسر کشور بر بستر شبکه ملی اطلاعات و در ارتباط با شبکه جهانی است. از بلوغ فرآیندهای صنعتی مبتنی بر فناوری های نوین، نقش موثر در اقتصاد مقاومتی، اقتصاد دانش بنیان و فرصت های جدید شغلی برخوردار است و در بازارهای جهانی با افزایش سطح کیفیت و کمیت کالا و خدمات حضوری رقابتی دارد و از مواجهه عالمانه و پیشتاز با تحولات ایران و جهان مبتنی بر مطالعات راهبردی و آینده پژوهی در کلیه ابعاد فضای مجازی برخوردار است.
بیشتر بخوانید:
انتهای پیام/

source

توسط ecokhabari