ایسنا/همدان فرماندار همدان در شورای حفاظت از منابع آب شهرستان گفت : با کاهش ۴۴ درصدی میزان بارش ها نسبت به سال گذشته و افزایش دما شاهد کاهش قابل توجه منابع آب و نیازمند مدیریت جدی مصرف هستیم.
محمد علی محمدی با بیبان اینکه حدود ۷۷ درصد آب مورد نیاز شهر همدان از سد اکباتان و آبشینه تأمین می‌شود، افزود : هم اکنون میزان ذخیره این سدها به حدود ۴۰ درصد ظرفیت آنها کاهش پیدا کرده که با مصرف فعلی در مهرماه به پایان خواهد رسید.
وی اضافه کرد : در کنار کاهش چشمگیر نزولات جوی با بی برنامگی، عطش توسعه، چاه‌های غیر مجاز، برداشت‌های بی رویه ، عدم اصلاح الگوی کشت و کشت دوم در اراضی کشاورزی و روش‌های سنتی آبیاری شاهد افت قابل توجه منابع آبهای زیر زمینی هستیم.
محمدی با تاکید بر ضرورت فرهنگ سازی، اطلاع رسانی و صرفه جویی جدی شهروندان در زمینه مصرف بهینه آب تصریح کرد : در دنیا برنامه‌ریزی استفاده از منابع آب به نحوی است که متناسب با منابع آب موجود و پیش بینی کاهش آن، حفظ منابع برای نسل های آینده مد نظر قرار می‌گیرد.
وی افزود : در بخش کشاورزی ضمن بهره گیری از سیستمها و روشهای نوین با عنایت به ملاحظات منابع آبی در اختیار باید به مزیت های نسبی و مزیت های مطلق برای انتخاب نوع محصول مناسب توجه کنیم.
فرماندار همدان با قدردانی از اقدام مشترک شرکت آب و فاضلاب و آبی منطقه ای در اجرای طرح جهادی انتقال آب از چاه های خالق وردی گفت : آب ۵ حلقه چاه در این منطقه ضمن انجام اقدامات فنی از طریق خط انتقال آب تالوار به همدان منقل می شود.
محمدی افزود : انتقال روان آب‌های سرشاخه‌های بالادست سد اکباتان و آب رودخانه‌های دره مرادبیک و عباس آباد در فصول غیر زراعی نیز از جمله اقداماتی است که برای تأمین آب شرب شهر همدان انجام شده است.
وی با اشاره به ممنوعیت کشت دوم محصولات کشاورزی بیان کرد : جهاد کشاورزی در این زمینه نظارت داشته باشد و در صورت مشاهده نسبت به قطع برق، سهمیه سوخت و معرفی افراد سودجو به مراجع قضایی اقدام خواهد شد.
به گزارش ایسنا و به نقل از روابط عمومی فرمانداری همدان، این مقام مسئول افزود: در بخش روستایی با مدیریت بخشداران و همکاری دهیاری ها نباید اجازه دهیم آب شربی که با طی فرایندی پر هزینه به یک واحد مسکونی روستایی رسیده جهت آبیاری و دیگر مصارف غیر ضروری استفاده شود.
فرماندار همدان با بیان اینکه اعتباراتی برای اجرای چند طرح آبرسانی روستایی در کمیته برنامه ریزی شهرستان منظور شده است اظهار کرد : طرح های آبرسانی روستایی باید با زمانبندی و برنامه مشخص ضمن جذب پیمانکار واجد شرایط و توانمند اجرایی شود.
وی در پایان با بیان اینکه به منظور مدیریت مصرف آب شاهد افت فشار آب شبانه هستیم تاکید کرد: برای جلوگیری از جیره بندی و قطع آب شهر همدان در ماههای آینده بیش از پیش نیاز به صرفه جویی و همکاری عموم شهروندان داریم.
انتهای پیام

source

توسط ecokhabari