به گزارش اقتصادنیوز ، ظرفیت بهشت زهرای تهران در حال تکمیل است و گفته می‌شود تا سه سال دیگر ظرفیت جدیدی برای تدفین در این آرامستان وجود نخواهد داشت و مدیریت شهری در تکاپوی ایجاد آرامستان جدید برای پایتخت است و قرار است به زودی آرامستان‌های جدید تهران معرفی شود.
50 سال از عمر بهشت زهرای تهران می‌گذرد. زمینی که با مساحت 314 هکتار برای تدفین متوفیان آغاز به کار کرد. در سال‌های 78 و 88 به ترتیب 160 و 110 هکتار به مساحت بهشت زهرا افزوده شد و به این ترتیب مساحت بهشت زهرای تهران ۵۸۴ هکتار است. تکمیل ظرفیت بهشت زهرا در دو دهه اخیر یکی از دغدغه‌های مدیران شهری بوده است و اکنون ظرفیت چندانی برای بهشت زهرا باقی نمانده است.
بر اساس اعلام سازمان بهشت زهرا در طول نیم قرن در بهشت زهرا یک میلیون و 750 هزار نفر پذیرش شده‌اند که از این رقم یک میلیون و 500 هزار نفر در این آرامستان تدفین شده‌اند و باقی به شهرستان ارجاع داده شده‌اند. در سال 89 به طور متوسط روزانه 150 تا 170 نفر در بهشت زهرا پذیرش شده‌اند و 51 هزار نفر نیز به صورت عادی دفن شده‌اند. از ابتدای سال 99 و با شیوع بیماری کووید19 روزانه 225 تا 245 فوتی در بهشت زهرا پذیرش شده‌اند و طی 9 ماه حدود 22 هزار نفر بر اثر ابتلا به کرونا در این آرامستان به خاک سپرده شدند.
به گفته سعید خال، ‌مدیرعامل سازمان بهشت زهرا با توجه به تعداد فوتی‌ها، سازمان بهشت زهرا حداکثر ظرف ۳ سال آینده پاسخگوی متوقیان خواهد بود.
وی درباره آرامستان جدید پایتخت نیز گفت: «نتیجه مطالعات برای مکان‌یابی آرامستان‌های جدید تا پایان سال مشخص می‌شود و مدیریت شهری اعلام می‌کند که چه آرامستان‌هایی به تهران اضافه خواهد شد.»
Annotation 2021-07-27 191813
همچنین عبدالرضا گلپایگانی، معاون شهرسازی شهرداری تهران خردادماه امسال در هفدهمین جلسه ستاد هماهنگی و پیگیری مناسب سازی کشور با تاکید بر اینکه فضای بهشت زهرا در سه سال دیگر بیشتر ظرفیت ندارد، گفت: «چهار آرامستان جدید در شرق، جنوب شرق، شمال غرب و غرب ایجاد می‌‌شود که در طراحی فضاهای این آرامستان‌ها، موضوع دسترس‌پذیری و مناسب‌سازی در نظر گرفته خواهد شد.»
مدتی پیش سید آرش حسینی میلانی، عضو هیات رئیسه شورای شهر تهران و رئیس کمیته محیط زیست شورا   درباره تعیین تکلیف آرامستان‌ جدید پایتخت اظهار کرد:‌ «در این زمینه منطقه‌ای در نزدیکی بهشت زهرا(س) مشخص و جانمایی شده است. همچنین دو تا سه منطقه دیگر نیز مشخص شده و برای آن مشاوره گرفته شده است.»
عضو هیات رئیسه شورای شهر تهران تاکید کرد:
Annotation 2021-07-27 191927 «طبق گزارش مشاور پروژه آرامستان جدید تهران،‌ مشکلی وجود ندارد و اقدامات برای تملک نزدیک‌ترین فضا به بهشت زهرا انجام شده شده است و هیچ‌گونه نگرانی از این موضوع وجود ندارد.»
 امروز در شورای شهر تهران نیز یک فوریت لایحه شهردار تهران درخصوص «مکان یابی، تملک و احداث آرامستان‎های جدید در شهر تهران» در دستور کار سیصد و چهاردهمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر تهران قرار گرفت و دکتر سعید خال رئیس سازمان بهشت زهرا (س) در خصوص یک فوریت آن گفت: بهشت زهرا در 25 تیر 1349 افتتاح شد و 53 سال از عمر خود را سپری می‎کند. در آن زمان بهشت زهرا برای 30 سال پیش‎بینی شده بود اما در سال 1378 یعنی دو سال زودتر از موعد مقرر پر شد و دوبار توسعه پیدا کرد. ابتدا در سال ۱۳۷۸ و یکبار هم در ۱۳۸۸ و بدین ترتیب حداکثر تا سه سال آینده پاسخگوی نیازهای شهر تهران خواهد بود. لذا شهرداری تهران بر اساس الگوهای پیشرفته تدفین در دنیا، آرامستان و تدفین را بصورت چند گزینه‎ای و پراکنده انجام می‌دهد. بنابراین تفکر جدیدی در این دوره مدیریت شهری، تیمی را مکلف کرد تا بر اساس اصول علمی، آرامستان های آینده تهران را مکان یابی کند.الویری در مخالفت با یک فوریت این لایحه اظهار داشت: اگر یک مورد به صورت اخص پیدا کنیم که فوریت نداشته باشد همین موضوع است.
Annotation 2021-07-27 192019
او افزود: حتی در شرایط خاص هم چنین چیزی مشمول یک فوریت نمی‎شود و کمیسیون‎ها باید مطالعات خود را روی آن انجام دهند و بعد آن را به شورا ارائه کنند.
الویری در پایان تاکید کرد: با توجه به تراکم موجود در تهران، این مکان‎یابی خیلی طول می‌کشد.
Annotation 2021-07-27 192105
اما حسن خلیل آبادی بعنوان موافق متذکر شد: این ضرورت مکان یابی برای آرامستان های جدید همین حالا هم دیر به صحن آمده و باید در همان سال اول شورا ارائه می‌شده است.
او افزود: به نظر من باید با فوریت آن موافقت کنیم تا وضع بحرانی بهشت زهرا با ایجاد آرامستان‎های جدید، حل شود و البته معتقدم که این کار باید دو سال پیش انجام می‌شد.
نوری در قالب کمیسیون توضیح داد: باید توجه داشت که برخی طرح ها و لوایحی که در روزهای آخر شورا در قالب یک فوریت یا دو فوریت به صحن می‌رسند، نتیجه کار شش ماهه یا یک ساله هستند که در روزهای آخر به سر انجام رسیده‎اند.
نوری در ارتباط با مکان یابی آرامستان در شهر تهران گفت: از دو سال گذشته کمیسیون سلامت و محیط زیست روی این موضوع کار کرده و جلساتی داشته و آن را کارشناسی کرده و به شهرداری ارائه کرده است و امروز این طرح توسط شهرداری به صحن آمده است و لذا کاملا کارشناسی شده و محصول زحمات این دوره مدیریت شهری است.یک فوریت این طرح به رای گذاشته شد و با 14 رای به تصویب رسید.
 
اقتصادنیوز :‌گزینه‌های آرامستان‌های جدید تهران مشخص شده اند . مطالعات انجام شده از سوی سازمان بهشت‌زهرا نشان می دهد که…
آدرس : تهران، خیابان مطهری، بین میرزای شیرازی و سنایی، پلاک ۳۷۰

source

توسط ecokhabari

دیدگاهتان را بنویسید