شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران امروز با 12 هزار و 113 واحد روبه‌رو شد.
به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، بورس اوراق بهادار تهران امروز بعد از 6 روز تعطیلات در حالی باز شد که روند رو به رشد به خود گرفته، بگونه‌ای که شاخص کل در پایان معاملات با افزایش 12 هزار و 113 واحد جدید به رقم یک میلیون و 323 هزار و 420 واحد رسید.
همچنین شاخص کل با معیار هموزن با افزایش 1003 واحد به رقم 404 هزار و 77 واحد رسید.
ارزش بازار در بورس تهران به بیش از 5 میلیون و 376 هزار میلیارد تومان رسید.
امروز معامله‌گران در بورس تهران بیش از 6.6 میلیارد سهام حق‌تقدم و اوراق مالی در قالب 666 هزار فقره معامله و به ارزش 5 هزار و 557 میلیارد تومان داد و ستد کردند.

روند یکساله شاخص بورس تهران
اگر ارزش معاملات فرابورس که امروز به بیش از 14 هزار و 746 میلیارد تومان رسید را در نظر بگیریم، ارزش معاملات دو بازار از 20 هزار و 303 میلیارد تومان فراتر رفت.
امروز همه شاخص‌های بورس غیر از شاخص بازار عمده‌فروشی مثبت بودند، به گونه‌ای که شاخص کل و شاخص قیمت با معیار وزنی ـ ارزشی 0.92 درصد رشد کردند.
همچنین این دو شاخص با معیار هموزن 0.25 درصد تقویت شدند. شاخص آزاد شناور 0.47 درصد رشد کرد.

نقشه معاملات امروز بورس تهران
شاخص بازار اول بورس 1.7 درصد رشد کرد اما شاخص بازار دوم بورس که معاملات عمده در آن انجام می‌شود با 0.8 درصد کاهش همراه شد.
نمادهای شاخص‌ساز امروز شامل گل‌گهر، فولاد مبارکه، چادرملو، سرمایه‌گذاری امید، سرمایه‌گذاری توسعه معادن، پتروشیمی پردیس و فولاد خوزستان بودند.
نمادهای پرتراکنش شامل سپید ماکیان، لیزینگ کارآفرین، سرمایه‌گذاری تأمین اجتماعی، دارویی برکت، گروه مدیریت ارزش سرمایه صندوق بازنشستگی، باما و شرکت فرآوری معدنی اپال کانی پارس بوده‌اند.

وضعیت امروز پالایش یکم
خریداران پالایش یکم امروز بعد از 10 ماه انتظار نه تنها به سود نرسیدند که هنوز با 29 درصد زیان از اصل سرمایه خود مواجهند،‌هر واحد سرمایه‌گذاری صندوق پالابش یکم که روز اول از سوی دولت 10 هزار تومان فروخته شده بود،‌امروز بعد از 10 ماه به  7111 تومان معامله می‌شود. هنوز خبری از جبران زیان خریداران پالایشی یکم با سهام جایزه نیست.
در فرابورس ایران هم امروز شاخص کل با رشد 218 واحد به رقم 19 هزار و 267 واحد رسید.
ارزش بازار اول و دوم فرابورس ایران به بیش از یک میلیون و 65 هزار میلیارد تومان رسید.
امروز معامله‌‌گران در فرابورس بیش از 2 میلیارد سهام حق تقدم واوراق مالی در قالب 331 هزار نوبت معامله و به ارزش 14 هزار و 746 میلیارد تومان داد و ستد کردند.
امروز نمادهای بیمه پاسارگاد، پتروشیمی زاگرس، پتروشیمی مارون، پتروشیمی تندگویان، آریاساسول و ذوب‌آهن به ترتیب بیشترین اثر افزایشی در شاخص فرابورس را از خود جای گذاشتند.
نمادهای پرتراکنش در فرابورس شامل کاغذی لطیف، گسترش صنایع روی ایرانیان، تولید و توسعه سرب و روی ایرانیان، چوب خزرکاسپین، توسعه و عمران استان کرمان، تهیه و توزیع غذای دنا آفرین فدک و شیر پاستوریزه پگاه گیلان بوده‌اند.
به گزارش فارس، در یک اقدام بی‌نظیر شرکت سپید ماکیان بعد از عرضه اولیه در روز چهارشنبه دو هفته پیش بلافاصله در اولین روز کاری خود به مجمع عمومی سالانه رفت و علاوه بر اینکه به ازای هر سهم 300 ریال سود توزیع کرد امروز هم این نماد با گشایش در بازار رشد خوبی نصیب سهامداران خود کرد.
سرمایه‌گذاری در بورس همراه با ریسک است که باید از محل پس‌اندازهایی صورت گیرد که نیاز فوری به آن نیست و باید با انتخاب یک پرتفوی مناسب میزان ریسک سرمایه‌گذاری را به حداقل رسانده و بازدهی مناسبی در انتخاب سهام متنوع برای خود رقم بزند.
امروز همچنین گفته می‌شود در جلسه‌ای که قرار بوده برای صنایع سیمان روی دهد چون نتیجه خاصی حاصل نشد سهام شرکت‌های سیمانی با کاهش همراه شدند.
از طرفی خبر رسیده دو شرکت از شرکت‌های حاضر در پرتفوی سهام عدالت سود سهامداران عدالت را به بهانه اینکه از دولت طلب دارند برای سهامداران واریز نکرده‌اند که این خود یک گروکشی به حساب می‌آید.
انتهای پیام/ب

source

توسط ecokhabari