ایسنا/آذربایجان شرقی مدیرعامل کلرپارس از گروه دارویی شرکت تامین اجتماعی(شستا) با اشاره به زیان ۱۶ میلیارد ریالی کلرپارس در سال ۹۵، گفت: سود خالص این شرکت از مبلغ  ۵۵ میلیارد ریال در سال ۹۶ به ۱۳۱۰ میلیارد ریال در سال ۹۹ رسیده که این امر نشان از تحقق افزایش سود ۲۲۷۳ درصدی در طی چهار سال گذشته است‌
ابوالفضل باباپور در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: کلرپارس، یکی از شرکت‌های غیر دارویی تی‌پی‌کو بوده و از فعال‌ترین و موفق‌ترین شرکت‌های گروه دارویی شستا محسوب می‌شود که از آغاز شیوع کرونا، در تامین مواد شیمیایی گند زدا و انواع ضدعفونی‌کننده‌ها فعال بوده و نام‌آشنای صنعت دارو هم شده است.
وی در تشریح عملکرد این شرکت که در تامین مواد شیمیایی گند زدا و ضدعفونی‌کننده (کلر و مشتقات آن و آب اکسیژنه) فعال است، افزود: طی سه ماهه نخست سالجاری توانستیم به فروش ۸۳۹ میلیارد ریالی دست یابیم که این رقم نسبت به مدت مشابه سال گذشته، رشد ۵۰ درصدی را نشان می‌دهد.
وی که از آذر ماه ۹۷ به‌عنوان مدیرعامل شرکت کلرپارس سکان هدایت شرکت را بر عهده گرفته است، گفت: در این سال، زمزمه واگذاری شرکت کلرپارس شنیده می‌شد که دلیل آن، عدم سوددهی و غیر اقتصادی بودن فعالیت شرکت عنوان شده بود.
باباپور ادامه داد: کلرپارس در اوج دوران پاندمی کرونا و با وجود محدودیت‌های ایجاد شده در جلوگیری از انتشار ویروس کرونا، از اسفند ماه سال ۹۸ در تامین مواد ضدعفونی‌کننده و گندزدای آب شرب کشور و مواد ضدعفونی دست و سطوح نقشی قابل توجه را در سطح کشور ایفا کرد.
وی تصریح کرد: میزان فروش این شرکت در سال ۹۹ بالغ بر ۲۷۷۰ میلیارد ریال و سود خالص شرکت نیز ۱۳۱۰ میلیارد ریال محاسبه شده که نسبت به سال گذشته به ترتیب حدود ۴۴ و ۳۸ درصد رشد داشته است.
وی متذکر شد: چشم‌انداز ما در کلرپارس، مطرح شدن به‌ عنوان یکی از دو شرکت اصلی صنعت کلر آلکلی با رویکرد سبز در منطقه است. 
مدیرعامل شرکت کلرپارس گفت: ما توانسته‌ایم دو محصول استراتژیک آب اکسیژنه و پارافین کلره را به‌ صورت انحصاری تولید و به بازارهای داخلی و خارجی عرضه کنیم که در این راستا از خروج ارز به مبلغ بیش از ۱.۸۰۰ هزار دلار از بابت خودکفایی پارافین کلره و بیش از ۴.۵۰۰ هزار دلار از بابت آب اکسیژنه جلوگیری شود.
وی بیان کرد: این شرکت بر اساس استراتژی خود در سال ۱۴۰۰، رویکرد خروج از تولید محصولات با حاشیه سود پایین و اصلاح سبد محصولات شرکت جهت کسب حداکثر سود را اتخاذ کرده و در اردیبهشت ماه سال ۱۴۰۰ با تولید آزمایشی پروژه افزایش ظرفیت کلر، ظرفیت اسمی تولید روزانه را از ۵۰ تن به ۸۵ تن در روز ارتقا داده است.
وی ادامه داد: هم‌چنین در طی این مدت، در جهت تکمیل صنایع پایین دستی، پروژه‌های واحد اسید کلریدریک جدید و واحد تغلیظ سود ۳۰ به ۵۰ درصد را مورد بهره‌برداری قرار داده است. 
باباپور گفت: با بهره‌ برداری از کلریناتور سوم پارافین کلره در خرداد ماه ۱۴۰۰،  عملا ظرفیت تولید این محصول استراتژیک را ۵۰ درصد افزایش و به ۱۰ تن در روز رسانده که نتیجه این امر تولید ۴۱۴ تن محصول پارافین کلره در  تیر ماه ۱۴۰۰ بود که رکوردی جدید در تولید ماهانه این محصول به‌شمار می‌رود.
وی افزود: با توجه به چشم‌انداز شرکت، پروژه‌های زیست محیطی در سال ۹۹ و ۱۴۰۰ تعریف شده و با هزینه کردی بالغ بر ۱۵۰ میلیارد ریال افتتاح و مورد بهره‌برداری قرار گرفت و بخش دیگری از پروژه‌ها نیز در حال اجرا است.
وی ادامه داد: با توجه به عدم سرمایه گذاری در حوزه مخازن انبار محصولات مایع طی سال‌های گذشته با تعریف پروژه افزایش ظرفیت مخازن در سال ۹۹ و خرید بالغ بر ۲۰ تن مخزن با هزینه بالای ۱۲۰ میلیارد ریال در حال اجرا است.
وی با بیان این‌که کلرپارس در بهمن ماه سال ۹۸ با ورود به فرابورس به‌ عنوان یکی از شرکت‌های بورسی شستا معرفی شد، گفت: از جمله مهم‌ترین شاخص‌های حوزه مالی، کاهش دوره وصول مطالبات از ۲۹ روز در سال ۹۷ به ۱۹ روز در سال ۹۹ رسیده است.
وی افزود: شاخص‌های بازده دارایی‌ها و بازده ارزش ویژه حقوق صاحبان سهام در سال ۹۹ نسبت به سال‌های قبل هم ارتقایی قابل توجه را نشان می‌دهد.
وی در خاتمه ضمن تقدیر از همکاران کلرپارس که این موفقیت‌ها را رقم زدند، از دکتر رضوانیفر مدیرعامل شستا در حمایت همه‌جانبه از کلرپارس و هم‌چنین از دکتر فرهت، در پشتیبانی از طرح‌های توسعه‌ای قدردانی کرد.
انتهای رپرتاژ 

source

توسط ecokhabari