رئیس مرکز توسعه تجارت الکترونیکی ایران گفت ارزش معاملات الکترونیکی دولت در 4 ماهه ابتدای امسال به 90 هزار میلیارد تومان رسید.
به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس علی رهبری امروز در نخستین همایش اولین رویداد ملی جایزه تجارت الکترونیکی، گفت: مرکز توسعه تجارت الکترونیکی سه محور اصلی فعالیت دارد این مرکز در حوزه گواهی الکترونیکی که مصدایق آن در کشور ما زیاد است سه دسته فعالیت تعریف شده یکی سیاست گذاری مقررات، توسعه زیرساخت های الکترونیک و توسعه کاربردها و تقریبا در این سه محور نزدیک به 25 پروژه مهم تعریف شده است و سعی ما این بوده است که این ساختار سلسله مراتبی گواهی الکترونیکی کشور تکمیل یابد و به بلوغ برسد. 
رئیس مرکز توسعه تجارت الکترونیکی افزود: مجموعه تلاش ها باعث رشد بسیار جدی در تعداد گواهی های  الکترونیکی صادره شده است بطوری که در سال 98 رشد 44 درصدی نسبت به سال 97 داشته ایم و رشد 224 درصدی یعنی 3.2 برابری در سال 99 را داشته ایم  و در شرایطی که صرفا یک سوم از سال 1400 را پشت سال گذاشته ایم بیش از کل تعداد گواهی امضا های الکترونیکی را که در سال 99 داشته ایم در سال 1400 داشته ایم. 
وی بیان داشت در حوزه دوم ما دو سامانه و به عبارتی ابر سامانه داریم به نام سامانه جامع تجارت و سامانه تدارک الکترونیک دولت و تعداد دیگری از سامانه ها مثل سامانه شکایت، بازرسی و گارانتی که در آینده نزدیک از سامانه گارانتی مطالب خوبی را خواهید شنید و امیدواریم این مطلب که گفته می شود گارانتی در ایران معنا ندارد با استفاده از این زیرساخت برای اینکه بتوانیم حاکمیت بر ارائه دهندگان گارانتی را بیشتر کنیم و مردم سرویس لازم را از این بخش بگیرند. 
وی اظهار داشت: بطور کلی مرکز توسعه تجارت الکترونیکی زیرساخت های خدمات دولت الکترونیک در وزارت صمت در خوشه تجارت را برعهده دارد. 
رهبری بیان داشت: روزانه 5 میلیون و 400 هزار درخواست آنلاین از بازرگانان در سامانه جامع تجارت دریافت می کنیم که بیش از 600 هزار آن نیازمند استعلام از دستگاه های دولتی دیگر مثل بانک مرکزی، گمرک است. 
وی افزود: در حال حاضر همه اسناد تجارت در فرآیند تجارت خارجی و داخلی را نسخه الکترونیکی آن را داریم  و سامانه تدارک الکترونیکی دولت که انواع مناقصات را انجام می دهد شکل گرفته است و انواع معاملات در این سامانه بصورت الکترونیکی در حال انجام است. 
رهبری گفت: ارزش معاملات دولت بصورت الکترونیکی در سال 1399 در مجموع 182 هزار میلیارد تومان و در سال 4 ماهه ابتدای امسال به نزدیک 90 هزار میلیارد تومان رسید که نشان می دهد در سال 1400 رشد قابل توجهی خواهد داشت. 
رئیس مرکز توسعه تجارت الکترونیکی بیان داشت: در بخش سوم سامانه توسعه تجارت الکترونیکی هم سیاست گذاری و تنظیم مقررات، هم توسعه زیرساخت ها و هم توسعه کاربردها را داریم. 
وی افزود: در سال 1399 ارزش معاملات تجارت الکترونیکی کشور به هزار و 97 هزار میلیارد تومان رسید که نسبت به سال گذشته 160 درصد رشد داشته و 2.5 برابر شده است و رشد تعداد تراکنش ها نزدیک به 108 درصد بوده و به 3 میلیارد عدد رسیده است و تعداد فعالان حوزه تجارت الکترونیک که مجوز اینماد  دارند تا پایان سال 99 حدود 89 هزار بوده است و در سال 99 تعداد صدور نسبت به سال 98 دو برابر شد. بنابراین امسال و تا این لحظه 100 هزار کسب و کار دارای اینماد هستند. 
رهبری گفت: زیر ساخت اعتماد یکی از زیرساخت های اصلی توسعه تجارت الکترونیک است که اگر بتوانیم سیستم هایی را طراحی کنیم که اعتماد مصرف کننده به فضای تجارت الکترونیکی بیشتر شود حتما مسیر توسعه ادامه می یابد و به نقطه لازم می رسد و رشد تجارت الکترونیک در ایران نسبت به کشورهای دیگر بسیار چشمگیر بوده است. 
وی افزود: اولین گام رتبه بندی کسب و کارهای الکترونیکی در مرکز بسیار ساده بود و سه شاخص را در پروفایل منتشر شد که یکی از آنها سوابق شکایت بود و لذا مصرف کننده با مشاهده این سوابق نسبت به خرید خود از آن کسب و کار اقدام خواهد کرد. 
رئیس مرکز توسعه تجارت الکترونیکی اظهار داشت: ما در حوزه رتبه بندی کسب و کارهای الکترونیکی برای رشد پایدار و متعادل در کشور باید گام های تکمیلی را برداریم و اولین آن بروز رسانی مدل و شاخص های رتبه بندی متناسب با ارتقای سطح کیفی محیط تجارت الکترونیک است و قطعا شاخص های طراحی شده در دو سال آینده باید بازنگری شود و آستانه ها برای کسب رتبه باید کیفی تر شود و همچنین باید تعداد عاملان رتبه بندی افزایش یابد و برای تضمین کیفیت نیز دستورالعملی در مرکز توسعه تدوین شده برای ممیزی بر روی عملکرد شرکت  های تعیین کننده رتبه بندی و با اجرای دقیق کسب و کارها اطمینان می یابند که رتبه تعیین شده با کمترین خطا تعیین می شود. 
 

source

توسط ecokhabari