به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از خبرگزاری تاس، آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد، روز یکشنبه در سخنرانی خود خطاب به شرکت کنندگان در “نشست وزیران گروه بیست (G20) در مورد محیط زیست، آب و هوا و انرژی”، تأکید کرد که این بیست کشور باید قبل از سال 2050 به هدف کربن خنثی دست یابند.
وی گفت: من از همه اعضای گروه 20 و دیگر رهبران (جهان) می خواهم که به (انتشار کربن) صفر خالص تا اواسط قرن جاری متعهد شوند، برنامه های ملی بلند پروازانه تر در ارتباط با آب و هوا را تا سال 2030 ارائه دهند و سیاست های مشخص و اقدامات منطبق بر آینده صفر خالص از جمله بدون (کارخانه) زغال سنگ جدید پس از 2021 را اتخاذ کنند.
وی گفت: من قصد دارم از فرصت نشست سطح عالی مجمع عمومی سازمان ملل متحد برای گردهم آوردن رهبران برای دستیابی به تفاهم سیاسی در مورد عناصر مهم بسته مورد نیاز (در نشست) گلاسگو استفاده کنم.
بر اساس این گزارش، کربن خنثی یا انتشار صفر خالص دی اکسید کربن، به تعادل بین انتشار کربن و جذب کربن از مخازن کربن یا سیستم های طبیعی مشابهی که کربن بیشتری نسبت به میزان انتشار خود جذب می کنند، به عنوان مثال، جنگل، خاک و اقیانوس، گفته می شود.
اصطلاح “کربن خنثی” در زمینهٔ فرایندهای انتشار دی‌اکسید کربن در رابطه با حمل و نقل، تولید انرژی، کشاورزی و صنعت استفاده می‌شود.
این اصطلاح با اشاره به مفهوم “رد پای کربن” شامل دیگر گازهای گلخانه‌ای نیز می‌شود که معمولاً بر پایهٔ کربن هستند و معادل دی‌اکسید کربن اندازه گیری می‌شوند.
انتهای پیام/
 

source

توسط ecokhabari