معاون اقتصادی شرکت راه آهن از آماده شدن پرداخت تسهیلات ۲۰۰ میلیارد تومانی کرونایی به شرکت های حمل و نقل ریلی یک سال بعد از تصویب در ستاد کرونا خبر داد.
نورالله بیرانوند در گفت وگو با خبرنگار مهر درباره آخرین وضعیت تسهیلات کرونایی اظهار کرد: یک اعتبار ۹۴۰ میلیارد تومانی برای اعطای تسهیلات کرونایی به شرکت‌های ریلی مسافری اختصاص پیدا کرد که بخشی از آن به شرکت‌ها اعطا شده است.
وی افزود: در مرحله اول بانک عامل اعطای این رقم (۹۴۰ میلیارد تومان) تعیین شد که خارج از اختیار شرکت راه آهن بود و ستاد ملی مقابله با کرونا این بانک را برای پرداخت این تسهیلات انتخاب کرد؛ البته در همان روز نخست هم به ستاد کرونا اعلام کردیم که باید تضامینی که بانک‌ها برای پرداخت این تسهیلات مطالبه می‌کنند، تعیین تکلیف شود؛ همچنین به شرکت‌هایی که بدهی دارند، کمک شود تا مشمول دریافت این تسهیلات شوند؛ بانک مرکزی هم چنین بخشنامه‌هایی تهیه و به بانک‌های عامل ابلاغ کرد.
حمل و نقل ریلی مسافری سودده نیست
معاون اقتصاد حمل و نقل و برنامه ریزی شرکت راه آهن جمهوری اسلامی ایران ادامه داد: شرکت‌های ریلی مسافری به دلیل اقتصاد ضعیف بخش مسافری، شرکت‌های سوددهی نیستند و عمدتاً در سپردن تضامین بانکی برای دریافت این تسهیلات مشکل داشتند؛ پیشنهادهای مختلفی در این خصوص به بانک عامل ارائه و جلسات متعددی با حضور مدیران عامل بانک عامل و شرکت راه آهن و حتی وزیر راه برگزار کردیم.
وی تصریح کرد: تقاضای ما از بانک عامل این بود که واگن‌های شرکت‌های ریلی را به عنوان تضمین قبول کند و نهایتاً تقاضای شرکت رجا به سختی پذیرفته شد و اعطای تسهیلات به این شرکت در مراحل نهایی قرار دارد؛ بخش دیگری از شرکت‌های ریلی مسافری توانستند تضامین بانکی را تأمین و تسهیلات کرونایی را دریافت کنند.
بیرانوند در خصوص شرکت‌های ریلی مسافری که تا کنون موفق به دریافت این تسهیلات نشده اند گفت: مشکل اصلی این شرکت‌ها همچنان تأمین تضمین است و بانک عامل نیز بر درخواست خود اصرار دارد لذا بخشی از شرکت‌های ریلی نتوانسته اند این تسهیلات را دریافت کنند.
وام کرونایی رجا آماده پرداخت شد
وی یادآور شد: مجموعاً سهم رجا و شرکت صنعتی تابعه این شرکت از تسهیلات کرونایی، ۳۰۰ میلیارد تومان بود که ۲۰۰ میلیارد تومان آن در آستانه پرداخت قرار دارد.
پیگیری‌های مهر جواب داد / ‬ افزایش حمل ریلی کالاهای اساسی از بنادر
معاون مدیرعامل شرکت راه آهن درباره افزایش حمل ریلی کالاهای اساسی بیان کرد: پس از گفتگویی که با خبرگزاری مهر داشتم، سهم ریل از حمل کالاهای اساسی مانده در بنادر افزایش یافت؛ در حال حاضر همکاران ما در معاونت بازرگانی و سیر و حرکت راه آهن و همچنین شرکت‌های ریلی در بنادر مستقرند؛ ما وظیفه خود می‌دانیم تا حمل کالاهای اساسی به عنوان کالاهای استراتژیک را در اولویت قرار دهیم و به این موضوع، دید اقتصادی نداریم چون حمل کالاهای اساسی برای راه آهن نسبت به حمل فولاد و مواد معدنی، زیان ده است؛ اما ما در راه آهن به این موضوع به دید تجاری نگاه نمی‌کنیم.
وی ادامه داد: در حال حاضر ترافیک کاری در بخش حمل ریلی کالاهای اساسی پیش آمده و راه آهن در گلوگاه‌هایی که در بخش ناوگان جاده‌ای، گره ایجاد می‌شود، ورود کرده و اثرگذار است.
حمل ریلی بخش عمده کالاهای معدنی و فولادی
بیرانوند سهم بخش ریلی از حمل کالا در کشور را ۱۴ و مسافر حدود ۱۰ درصد دانست و افزود: حمل کالاهای فوق سنگین روی دوش راه آهن است و اگر یک روز حمل کالاهای فولادی، معدنی یا حتی سیمانی‌ها متوقف شود، فعالیت کل صنایع مرتبط در کشور از کار می‌افتد.
وی خاطرنشان کرد: بیشتر حمل سنگ آهن با ریل است و در جاهایی که ظرفیت نداریم با ناوگان جاده‌ای جابه جا می‌شود؛ چون خط آهن معدن سنگان از مسیر تربت-بافق یک خطه است که سبب کاهش حجم جابه جایی مواد معدنی با ریل می‌شود؛ ایمیدرو و ۱۲ شرکت فولادی اخیراً تفاهم نامه‌ای با شرکت راه آهن برای سرمایه گذاری در دو خطه کردن این مسیر به امضا رسانده اند؛ گلوگاه ما در این مسیر، مسأله ظرفیت و نبود خط دوم است؛ با این حال ۵ میلیون تن بار مواد معدنی در سال با حمل ریلی جابه جا و مابقی به جاده منتقل می‌شود.
کپی شد
All Content by Mehr News Agency is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

source

توسط ecokhabari