رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا گفت: سیلاب‌های تابستانی، تنش آبی را تا ۳ درصد کاهش داد.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از صدا و سیما، صادق ضیائیان افزود: در کل کشور کاهش ۴۲ درصدی بارش در سال آبی ثبت شده بود که در پی بارندگی‌های اخیر به ۳۹،۳ درصد رسید و بارندگی‌ها التیامی بر وضع موجود بود.
وی گفت: ایران کشور پهناوری است و بارش‌های موقتی در یک نقطه خاص به این معنا نیست که آب می‌تواند در همه جای کشور باشد؛ با این حال بارش‌های سیلابی اخیر توانست میانگین بارش‌ها در کل کشور را بهبود بخشیده و جابجا کند.
وی ادامه داد: در اثر تأثیر سامانه موسمی در سیستان و بلوچستان کاهش ۸۵ درصدی بارش‌ها در این منطقه به ۶۳ درصد رسید و کمی شرایط بهبود یافت.
ضیاییان با بیان اینکه امسال در ۵۰ سال اخیر یکی از کم بارش‌ترین سال‌ها محسوب می‌شود، گفت: در هفته آینده نیز بارش‌ها در جنوب و جنوب شرق اتفاق خواهد افتاد، اما به شدت هفته گذشته نخواهد بود.
وی در پاسخ به این سوال که آیا سیلاب‌های تابستانی در مرداد و شهریور امسال نیز تکرار خواهد شد، گفت: وقوع سیل از چند ماه قبل، قابل پیش بینی نیست. بارش‌های سیلابی در پیش بینی‌های ماهانه و فصلی جایی ندارد و قابل پیش بینی نیست.
به گفته ضیاییان اگر امکان پیش بینی سیلاب از چندین ماه قبل وجود داشت در هیچ نقطه‌ای از جهان سیل نمی‌آمد و می‌توانستیم قبل از وقوع جلوی آن را بگیریم.
وی گفت: انتظار می‌رود برای جنوب شرق کشور طی دو ماه آینده بارش‌های موسمی خوبی را داشته باشیم. بر این اساس بارندگی‌های جدید در مرداد و شهریور برای سیستان و بلوچستان، هرمزگان، جنوب کرمان و حتی فارس قابل پیش‌بینی است.
کپی شد
All Content by Mehr News Agency is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

source

توسط ecokhabari