معاون وزیر صمت، اجرای جسورانه توقف تولید پراید در اوج سال های تحریم و افزایش تیراژ روزانه بیش از ۱۳۰ درصدی به نسبت سال ۹۷ در سایپا را نمونه ای از قابلیت پویایی صنعت خودرو برشمرد.
به گزارش بازرگانی خبرگزاری مهر به نقل از سایپا، محسن صالحی نیا در بازدید از گروه خودروسازی سایپا، کاهش ۹۰ درصدی تعهدات معوق خودروهای فاقد شرکای خارجی از سال ۹۸ تا کنون را نیز بسیار مهم ارزیابی و بر رعایت حداکثری حقوق مصرف کنندگان با ایفای به موقع تعهدات و افزایش کیفیت محصولات تاکید کرد.
وی توسعه محصولات سایپا از ۴ گونه در سال ۹۷ به ۷ گونه با کیفیت تر در سال جاری را نیز نشانه‌ای از تلاش صنعت خودرو برای کسب رضایت بیشتر مشتریان برشمرد که اگرچه قابل تقدیر است اما باید روند بهبود خود را با شیب بیشتر دنبال کند.
معاون وزیر صمت گفت: علی رغم تکانه اولیه آغاز تحریم‌ها در سال‌های ۹۸ و ۹۹ صنعت خودرو کشور با تکیه بر تجربیات همکاری‌های بین المللی و تمرکز بر داخلی سازی قطعات به سطح بالاتری از توانمندی دست یافت.
مدیرعامل گروه خودروسازی سایپا نیز در این بازدید و دیدار، حمایت‌های وزارت صنعت، معدن و تجارت به ویژه سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران را یکی از عوامل اصلی تحولات و پیشرفت‌های صنعت خودرو کشور و گروه سایپا در دو سال اخیر دانست و افزود: در پایان سال ۹۷ و در نتیجه تحریم‌های ظالمانه، تولید خودرو به حدود ۶۰۰ دستگاه در روز رسیده بود اما پس از استقرار تیم فعلی با تلاش شبانه روزی مدیران و کارگران سایپا، در فاصله‌ای کمتر از دو ماه، شرایط مطلوب رقم زده شد و موفق به تولید روزانه حدود ۲۰۰۰ خودرو در سایپا بودیم.
سید جواد سلیمانی ادامه داد: درست در همان شرایط سخت و در حالی که نزدیک به ۳۰ درصد تولیدات مشترک سایپا به دلیل قطع همکاری شرکای خارجی از چرخه تولید خارج شده بود، تصمیم به توقف تولید پراید با سهم بیش از ۷۰ درصدی از چرخه تولید گرفتیم.
سلیمانی افزود: نگرانی از اجرای این تصمیمات، علاوه بر مدیران، در بین جامعه کارگری سایپا نیز مشهود بود و برخی منتقدان نیز با اشاره به وعده‌های مدیران قبلی، توقف تولید پراید را شعاری و غیرقابل اجرا می‌دانستند.
وی اظهار کرد: با وجود همه نگرانی‌ها و برخی انتقادها، تصمیم به این جراحی سخت در کالبد سایپا گرفتیم و با حمایت‌های وزارت صمت و سازمان گسترش، همراهی زنجیره تأمین و تلاش مدیران و کارگران، موفق شدیم در سال بدون پراید، تحریم‌های بین المللی و محدودیت‌های کرونایی، تیراژ تولید در سایپا را حفظ کنیم و حتی افزایش هم بدهیم.
مدیرعامل گروه خودروسازی سایپا گفت: توقف تولید پراید در واقع پایان تفکر پرایدی در سایپا بود و امروز سایپای نوین با تولید شاهین، به عنوان ایمن ترین و باکیفیت ترین خودرو داخلی تصمیم بر آن دارد تا تصویر ذهنی جامعه را نسبت به صنعت خودرو کشور تغییر دهد.
سلیمانی در پایان افزود: در حالی که صنعت خودرو اعم از خودروسازان و قطعه‌سازان در تعطیلات تابستانی هستند، با تدابیر قبلی و ایجاد شیفت‌های کاری ویژه، خط تولید شاهین را فعال نگه‌داشتیم تا بتوانیم هرچه سریع‌تر خودروهای مشتریان را تحویل دهیم و تعهدات خود را به‌روز کنیم.
کپی شد
All Content by Mehr News Agency is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

source

توسط ecokhabari