گمرک خرمشهر برخلاف مصوبه هیات وزیران ممنوعیت تردد خودروهای 2500 سی سی به بالا خارج از محدوده مناطق آزاد و ویژه را رفع کرد.
به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، روز گذشته سرپرست اداره گمرک خرمشهر از رفع ممنوعیت تردد خودروهای بالای 2500 سی سی خارج از محدوده قانونی منطقه آزاد اروند خبر داد.
حسن غیبی روز شنبه گفته بود: مالکان این خودروها می‌توانند از روز دوم مرداد ماه برای اخذ مرخصی به گمرک خرمشهر مراجعه و پس از سپری کردن مراحل قانونی خودروی خود، از مرخصی خارج از محدوده استفاده کنند.
وی با بیان اینکه امکان دریافت مرخصی خودروهای اروندی در سال مجموعا ۲ ماه می‌باشد که شرایط استفاده از آن در ۲ نوبت یک ماهه امکان پذیر است، افزود: لازم است بین این ۲ نوبت مرخصی فاصله یک ماهه وجود داشته باشد. دریافت کنندگان مرخصی می‌توانند با مراجعه به سایت tkgkh.ir و بدون نیاز به حضور فیزیکی تشریفات گمرکی را به عمل آورند و تنها در آخرین مرحله برای اخذ پته عبور الکترونیکی و به منظور نصب پلاک گذر موقت به گمرک خرمشهر و پلیس راهور مراجعه نموده و مجموع عملیات فوق صرفا در یک روز و در یک مکان امکان پذیر است.
به گزارش فارس این اتفاق در حالی رقم می‌خورد که تصمیم ‌گیری در این رابطه از اختیارات هیات وزیران بوده و نیاز به مصوبه دولت دارد. هیات وزیران پیش از این در اسفند سال 93 دولت مصوب کرد که تردد خودروهای با قدرت موتور بالای 2500 سی سی به خارج از مناطق ازاد تجاری و مناطق ویژه اقتصادی ممنوع است.

بنابراین هنوز مصوبه جدیدی برای رفع ممنوعیت وجود ندارد و سرپرست گمرک خرمشهر معلوم نیست، به استناد کدام قانون و مصوبه نسبت به ترخیص خودروها اقدام کرده است. آیا مصوبات داخلی استان خوزستان می‌تواند مغایر مصوبات ملی و هیات وزیران عمل کند؟ 
پیشتر نیز گمرک قشم و کیش درخواست‌های مشابه برای رفع ممنوعیت و برقراری امکان تردد را به رئیس کل گمرک منعکس کرده بودند که ستاد مرکزی گمرک به آن واکنش نشان داده بود.

 آخرین بخشنامه‌های گمرک نشان می‌دهد، دستور جدیدی صادر نشده و همچنان ممنوعیت گفته شده پابرجاست. علی وکیلی مدیرکل مرکز واردات و امور مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در این زمینه بنا به درخواست برخی گمرکات آورده است: بنا به مصوبه هیات وزیران تردد خودروهای با حجم موتور بیش از 2500 سی سی و با پلاک مناطق ازاد تجاری صنعتی و ویژه اقتصادی به خارج از این مناطق ممنوع است.

با این اوصاف بهتر است مسئولان گمرک نسبت به این مسئله پاسخگو باشند و در صورتی که این ممنوعیت برداشته شده شفاف سازی کنند.
انتهای پیام/ب

source

توسط ecokhabari