به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا، سریال خاموشی‌ها در کشور ادامه دارد، برای کاهش بار خاموشی در بخش خانگی و به‌علت مصرف بالای برق در برخی از واحدهای تولیدی طبق تصمیم وزارت نیرو، خاموشی و قطعی برق در بخش‌های صنعتی اعمال شد، قطعی برق برخی از کارخانجات بزرگ مانند سیمان باعث کاهش کمبود شدید این محصول در بازار شد.
باتوجه به قطعی برق و اخلال در تولید سیمان برخی از سودجویان اقدام به احتکار و گران کردن این محصول در بازار کردند، کمبود سیمان بر روی روند اجرای پروژه‌های عمرانی نیز تاثیرگذار است، قطعا ادامه‌دار بودن قطعی برق مشکلات در حوزه صنعت این مشکلات را دو چندان خواهد کرد.
در چهارمحال و بختیاری به‌علت دارا بودن شرایط آب و هوایی سرد در فصل پاییز و زمستان عملا امکان ساخت و ساز و اجرای پروژه‌های عمرانی وجود ندارد و فصل تابستان بهترین فرصت برای ساخت و ساز محسوب می‌شود، قطعا کمبود مصالح ساختمانی از جمله میلگرد و سیمان که یکی از اصلی‌ترین مصالح در ساخت و ساز به‌شمار می‌رود، باعث اختلال در بحث ساختمان‌سازی و اجرای پروژه‌های عمرانی می‌شود، پس از عبور از فصل تابستان نیز فرصت چندانی برای این کار وجود نخواهد داشت و عملا پروژه‌های ساختمان‌سازی و راه‌سازی تعطیل می‌شود.
نورالله شمسی‌پور- رئیس اتحادیه مصالح‌فروشان شهرکرد در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به کمبود سیمان در چهارمحال و بختیاری، اظهار کرد: کارخانجات شهرکرد به‌علت اعمال خاموشی و قطعی برق دچار مشکلاتی در بحث تولید مصالح ساختمانی شده‌اند، تولید کارخانه سیمان در شهرکرد بسیار کاهش داشته است و این کاهش تولید موجب کمبود این کالا نیز شده است.
وی ادامه داد: قیمت سیمان افزایش پیدا نکرده است، اما برخی از افراد با استفاده از پروانه ساختمانی سال ۱۳۹۹ و ۱۴۰۰ سیمان خریداری و آن را با قیمت بالاتر به‌فروش می‌رسانند، در حال حاضر سیمان تنها با پروانه ساختمانی به‌فروش می‌رسد.
شمسی‌پور بیان کرد: کاهش تولید موجب شده که رانندگان مدت زمان زیادی را در صف برای بارگیری منتظر بمانند، این مسئله باعث افزایش قیمت کرایه حمل و نقل شده و بر روی قیمت کالا نیز تاثیر خواهد داشت.
رئیس اتحادیه مصالح‌فروشان شهرکرد خاطرنشان کرد: همواره در فصل تابستان ساخت و ساز از رونق خاصی برخوردار است، عموما در سایر مصالح ساختمانی کمبود چندانی وجود ندارد.
غلامرضا قائدامینی- معاون نظارت، بازرسی و حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان سازمان صمت چهارمحال و بختیاری در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به اینکه توزیع سیمان در استان به ۵۰ درصد کاهش پیدا کرده است، اظهار کرد: در گذشته روزانه ۲۰۰۰ تن سیمان در استان توزیع می‌شد، اما اکنون این رقم به ۱۰۰۰ تن رسیده است.
وی افزود: از این میزان سهمیه ۶۰۰ تنی به بخش مردمی، ۲۰۰ تن به پروژه‌های عمرانی و ۲۰۰ تن نیز به واحدهای بتن‌ریزی اختصاص دارد.
قائدامینی با بیان اینکه سیمان در بخش مردمی با پروانه ساختمانی سال ۱۳۹۹ و ۱۴۰۰ توزیع می‌شود، گفت: با هر پروانه ساختمانی ۴۰ کیسه سیمان اختصاص پیدا می‌کند، قیمت هر کیسه سیمان در حال حاضر در مرکز استان ۳۲ هزار تومان و در سایر شهرستان‌ها باتوجه به مسافت به ۴۰ هزار تومان نیز می‌رسد.
معاون نظارت، بازرسی و حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان سازمان صمت چهارمحال و بختیاری تاکید کرد کرد: از ابتدای سال‌جاری ۳۰ واحد صنفی متخلف در بحث توزیع سیمان در استان شناسایی شده‌اند که ارزش ریالی تخلفات آن‌ها در بحث احتکار، گرانفروشی و عرضه خارج از شبکه حدود ۴۰۰ میلیون تومان بوده است.
جهانبخش مرادی- معاون بازرگانی سازمان صمت چهارمحال و بختیاری در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به اینکه به‌علت قطعی برق تولید کارخانه سیمان به یک سوم کاهش پیدا کرده است، اظهار کرد: تا زمانی که مشکل تامین برق کارخانجات مرتفع نشود، با مشکل کمبود سیمان مواجه خواهیم بود.
وی بیان کرد: در حال حاضر تولید در کارخانه سیمان کاهش دارد، اگر تولید به روال سابق بازگردد سیمان مازاد بر نیاز تولید می‌شود، در گذشته سیمان تولیدی مازاد به خارج از کشور صادر می‌شد.
مرادی تاکید کرد: فروش سیمان با قیمت بالاتر در بازار آزاد تخلف است و با متخلفان برخورد خواهد شد.
خرس های وال استریت بازگشته اند و به دنبال پایین آوردن قیمت طلا هستند.
آدرس : تهران، خیابان مطهری، بین میرزای شیرازی و سنایی، پلاک ۳۷۰

source

توسط ecokhabari