دبیر انجمن برنج ایران گفت: بازار خوب برنج باعث شده خوزستانی ها به کشت این محصول روی بیاورند و الگوی کشت وزارت جهاد کشاورزی هم که سیاست های تشویقی ندارد قابل اجرا نیست.
جمیل علیزاده شایق دبیر انجمن برنج ایران در گفتگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس در پاسخ به اینکه در روزهای گذشته برخی مشکلات کم آبی در خوزستان را به کشت شالیزار گسترده در منطقه نسبت می‌دهند نظر شما در این باره چیست؟ گفت: از گذشته در منطقه خوزستان کشت برنج انجام می شد اما مشکل اصلی اینجاست که به علت ناهماهنگی بین وزارتخانه‌ها و نبودن الگوی کشت مناسب کشاورزان برنج زیادی کاشته اند.
وی افزود: از گذشته ۶۰ هزار هکتار برنج‌کاری در استان خوزستان وجود داشته است اما پس از آن که در سالهای ۹۷ و ۹۸  بارندگی زیاد شد و آب فراوان منطقه را فرا گرفت با مجوز دولت دوباره برنجکاری زیاد شد و سطح کشت برنج به ۲۰۰ هزار هکتار رسید، در این میان وزارت جهاد الگوی مناسبی ندارد و وزارت نیرو هم تنها به فکر سهم حقابه است.
شایق در عین حال تاکید کرد که کشت امسال برنج هنوز نهایی نشده و سطح زیر کشت آن دقیق مشخص نشده است.
 دبیر انجمن برنج ایران افزود: مشکل دیگر این است که کشاورزان به توصیه‌های بخش تحقیقات عمل نمی کنند، در حالی که مراکز پژوهشی و تحقیقاتی تاکید می‌کنند که ۸ تا ۹ هزار متر مکعب آب در هر هکتار برای برنج کافی است اما آنها تا ۳۰ هزار هکتار آب به شالی میدهند.
شایق در پاسخ به اینکه آیا الگوی کشتی که وزارت جهاد کشاورزی تعیین کرده است اجرا می شود؟ گفت: الگوی کشتی که وزارت جهاد از آن صحبت می کند  یک مدل فانتزی است نمی‌توان در زیر کولر و در اتاقکی طرح برای کشاورزان نوشت در حالی که برخی محصولات و منطقه ای که باشد کشت شود  را از نزدیک ندیده اند.
دبیر انجمن برنج به تصمیم گیری‌های اشتباه دولتی ها هم اشاره کرد و گفت: متاسفانه آب را از سرچشمه های دز و کارون منتقل کردند؛ در سال‌های گذشته روسای جمهور سیاسی عمل کردند و بر اساس میزان تلاش هر استان در رئیس جمهور شدن آنها آب به آنها هدیه دادند حتی در دوره ریاست جمهوری خاتمی قرار بود آب از کارون به کشور کویت ببرد اما پس از اعتراضات گسترده و در پایان دوره ریاست جمهوری وی این مسئله مسکوت ماند. یا  بارها خواسته اند آب خزر به سمنان ببرند که این انتقال آب هزینه های زیادی به همراه دارد.
شایق  به سیاست‌های غلط بخش کشاورزی هم اشاره کرد و گفت: یکی از طرح های بزرگ ایجاد کشت صنعت مارچوبه در منطقه خوزستان بود که به حداقل آب نیاز دارد اما برخی گفتند ایران مصرف مارچوبه زیادی ندارد ولی آن موقع کسی در برابر این حرفهای نادرست مقاومت نکرد زیرا می‌توانستیم مارچوبه را صادر کنیم.
*کشت برنج برای کشاورز جذابیت دارد اما وزارت جهاد الگویی ندارد
وی افزود در حال حاضر به دلیل جذابیت قیمت برنج، کشاورزان خوزستانی به کشت این محصول روی آورده اند اما مدیریتی بر آن نیست اگر به کشاورز بگویند که این محصول را نکارید باید جایگزین مناسبی به آن بدهند که سود معادل آن را داشته باشد.
شایق تاکید کرد: وزارت جهاد کشاورزی باید سیاست های تشویق و ترغیبی داشته باشد تا کشاورزان بر اساس مدل تعریف شده کشت کنند و گرنه کشاورز بر اساس درآمد خودش تصمیم گیری خواهد کرد.
دبیر انجمن برنج ایران درباره ممنوعیت کشت برنج در استان خوزستان هم گفت: در قانون جمهوری اسلامی کشت هیچ محصولی به جز خشخاش ممنوع نیست اما باید مدیریتی اعمال شود که بر اساس سیاست ها دولت باشد در عین حال سود خوبی هم داشته باشند.
وی ادامه داد: کشت برنج از سالهای پیش در این استان بوده و اتفاقا قابلیت صادرات به کشور عراق هم دارد اما باید این کشت طوری مدیریت شود که تعادلی با میزان آب موجود منطقه داشته باشد، مثلا در چند سال گذشته کشت برنج  در این استان از 60 به 200 هزار هکتار رسیده است.
انتهای پیام/

source

توسط ecokhabari