به گزارش خبرگزاری تسنیم، ذبیح الله اعظمی، عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی در خصوص دلایل عدم حذف ارز 4200 تومانی در سال گذشته ، به لزوم افزایش تخصیص این ارز درپی خشکسالی‌های 1400 و نیز کمبود خوراک دام و طور اشاره کرد، گفت: داده‌های آب و هوا شناسی مشخص می‌کرد وضعیت نزولات آسمانی کم است اما متاسفانه وزارت جهاد کشاورزی از بهمن ماه تازه برای این بحران چاره اندیشی کردند.

وی با بیان این مطلب افزود: آن‌ها اعلام کردند در شرایط غیر نرمال قادر هستند سه میلیون باید نهاده اضافی داشته باشند تا خوراک دام را مدیریت کنند ولی ما معتقدیم با کمبود نزولات در شرایط کنونی، به 5 میلیون تن هم می‌تواند برسد.

اعظمی یادآور شد: با حضور معاون بانک مرکزی اعلام شد که ارز مورد نیاز باید تامین شود و لذا اجازه داده شد تا وزارت جهاد سفارش نهاده بدهد و ارز نیز تامین می‌گردد.

این نماینده مجلس مشکلاتِ آشفته بازار نهاده را ناظر بر عدم تامین ارز عنوان کرد و ادامه داد: زمانی می‌توان گفت ارز 4200 تومانی اثری نداشته که این ارز را حذف کنیم و ببینیم بازار دچار چه تلاطمی می‌شود.

اعظمی با بیان اینکه مجلس پیشنهادِ افزایش تخصیص ارز را داده است، افزود: گندم هنوز 5 هزار تومان است ولی جو به 6 هزار تومان رسیده پس می‌توان گفت ارز 4200 تومانی تاثیر خود را گذاشته است.

وی خاطرنشان کرد: بین 3 تا 6 میلیون تن نهاده دامی و طیور در اسکله‌های جنوب کشور دپو شده است از جمله سه میلیون تن در استان بوشهر؛ بنابراین یکی از جلسات کمیسیون کشاورزی در همین رابطه بود و ما درباره چرایی دپوی این نهاده‌ها بررسی‌هایی را شروع کردیم.

اعظمی از پاسخ خواستنِ کمیسیون کشاورزی از مسئولان وزارت جهاد و راه و شهرسازی سخن گفت و ادامه داد: قرار بود روزی بیش از 2هزار کامیون بارگیری روانه استان‌های مختلف شود که متاسفانه بین 1400 کامیون در دست بوده و هنوز به حد نرمال هم نرسیده است.

وی گفت: در توزیع نهاده‌ها هیچ نظارتی صورت نگرفته و مطالبه مجلس از وزارت جهاد اینست که چرا علی رغم همه مسائل، این گندم‌ها را رها کرده‌اند!؟

اعظمی تصریح کرد: انگار نه انگار که مسئولی هم اصلا در آن گمرکات هست و اگر این نهاده‌ها برای مدتی در انبار بماند، تخریب شده و از بین می‌رود.

وی افزود: سه تن از همکاران ما از منطقه بازدید کرده‌اند و تازه مسئولان جهاد به این فکر افتادند که این نهاده باید توزیع گردد تا کمی از تلاطم بازار گرفته شود.
انتهای پیام/

source

توسط ecokhabari

دیدگاهتان را بنویسید