ایسنا/مرکزی مدیر امور بهره‌ برداری و نگهداری سد و سامانه انتقال آب سد کمال صالح شازند گفت: در حال حاضر حجم سد کمال صالح ۶۷ میلیون متر مکعب است که البته نسبت به سال گذشته که ۹۱ میلیون متر مکعب بوده کاهش ۲۴ میلیون متر مکعبی داشته است.
محسن بهادری در گفت و گو با ایسنا، با بیان اینکه سد کمال صالح به منظور تامین آب شرب اراک، در کیلومتر ۷۸ جنوب غربی شهر اراک احداث شده است، اظهار کرد: ظرفیت کلی سد حدود ۱۰۰ میلیون مترمکعب است.
وی افزود: در حال حاضر ارتفاع سطح مخزن در وسعت ۵ مترمربع ۹ متر کاهش پیدا کرده و هم اکنون ورودی سد حدود ۱۵۰ لیتر در ثانیه و خروجی به منظور تامین آب شرب اراک و صنایع در حدود ۱۶۰۰ لیتر بر ثانیه است.
مدیر امور بهره‌ برداری و نگهداری سد و سامانه انتقال آب سد کمال صالح شازند با بیان اینکه حدود ۷۰ درصد آب شرب شهر اراک از این سد تامین می شود، تصریح کرد: در صورت تکمیل رینگ جنوبی، این میزان تامین آب به ۱۰۰ درصد خواهد رسید.
بهادری اضافه کرد: با توجه به مشکلات موجود، مردم باید نهایت صرفه جویی را در مصرف آب داشته باشند چراکه در غیر این صورت با توجه به کاهش ۴۰ درصدی بارندگی و سطح حجم مخازن با مشکلات جدی مواجه خواهیم شد و در پاییز و زمستان جاری شرایط مناسبی از لحاظ تامین آب نخواهیم داشت. مسئولین نیز باید راهکارها و مسائل مربوط به صرفه جویی آب را همواره به مردم گوشزد کنند.
وی ادامه داد: در منتهی الیه این دریاچه دو رودخانه تیره و قلعه‌نو آورده ها را وارد دریاچه سدکمال صالح می کنند و در کنار آن، شفت آبگیر، انتقال آب را به ایستگاه‌های پمپاژ انجام می دهد.
انتهای پیام

source

توسط ecokhabari

دیدگاهتان را بنویسید