نشست واکاوی علل قطعی های گسترده برق از سلسله نشست های جلسات استماع نخبگانی مرکز پژوهش های مجلس با حضور مسئولان وزارت نیرو، صمت، نمایندگان مجلس و جمعی از کارشناسان و فعالان صنعت برق برگزار شد.
نشست استماع نخبگانی واکاوی علل قطعی های گسترده برق با حضور دکتر مالک شریعتی و دکتر رضایی نمایندگان مجلس، دکتر امیر رضا شاهانی معاون مطالعات تولیدی مرکز پژوهش های مجلس، دکتر ساتکین معاون وزیر نیرو، مهندس متولی زاده مدیرعامل توانیر، مهندس طرزطلب مدیرعامل شرکت مادر تخصصی برق حرارتی، مهندس رجبی مشهدی سخنگوی توانیر و جمعی دیگر از مسئولان صنعت برق کشور و وزارت صمت برگزار شد.
محمد حسن متولی‌زاده، مدیرعامل توانیر در این نشست با اشاره به وضعیت نامناسب بدهی‌های دولت به صنعت برق از مجلس شورای اسلامی خواست شرایط را برای تامین بخشی از بدهی‌های دولت به بخش خصوصی که حجم آن بالغ‌ بر ۶۰ هزار میلیارد تومان است، فراهم سازد.
 
مصطفی رجبی مشهدی، سخنگوی صنعت برق، نیز در این جلسه  نسبت به تداوم مشکلات در زمستان هشدار داد.
موسوی استاد دانشگاه شهید بهشتی نیز با ارائه تحلیل خود درخصوص وضعیت صنعت برق، تولید آلاینده‌های بسیار زیاد، راندمان پایین و عدم‌سرمایه‌گذاری را از قیمت پایین گاز دانست که توسط دولت به نیروگاه‌ها تحویل داده می‌شود.

فرهنگ مصرفی پایین در کشور دیگر موردی بود که از سوی این استاد دانشگاه مورد تاکید قرار گرفت. وی بیان داشت در حالی که ما باید در مساجد و مدارس به شهروندان درس صرفه‌جویی و کاهش مصرف را یاد بدهیم، با رایگان کردن قیمت در این دو بخش عملا پایه فرهنگی مصرف بهینه را از بین برده‌ایم.
دکتر امیر رضا شاهانی معاون مطالعات تولیدی مرکز پژوهش های مجلس در این نشست با اشاره به قطعی های گسترده برق در روزهای گذشته، گفت: حقیقتاً زیبنده نظام جمهوری اسلامی نیست که خاموشی‌هایی در این سطح داشته باشیم که منجر به ناراحتی و اعتراض مردم شود.
6WmCvJroa5tv
مالک شریعتی نیاسر، عضو کمیسیون انرژی مجلس در ادامه با اشاره به مشکل زیرساختی خاموشی‌ها تاکید کرد: نبود نهاد سیاستگذار و تنظیم‌گر در بازار انرژی یکی از دلایل وضع موجود است؛ از زمان برنامه سوم بحث تشکیل وزارت انرژی یا شورای‌عالی انرژی مطرح بود که هرگز محقق نشد.
وی با اشاره به طرح ibt که قرار بود سال ۹۲ و ۹۳ افتتاح شود به تصمیم رئیس‌جمهور درخصوص عدم‌اجرای این طرح در آن مقطع انتقاد کرد و گفت: آن طرح اگر اجرا شده بود، بسیاری از مشکلات امروز هم وجود نداشت. ما امروز در تبصره ۸ قانون بودجه همین طرح را دوباره در دستور کار قرار دادیم، اما تا امروز از سوی دولت ابلاغ نشده است. البته نکات دیگری هم هست. ما در حالی باید با صنایع انرژی برخورد بهتری داشته باشیم که خود صنعت انرژی دبل پنالتی است و از همه وضعیت بدتری دارد.
شریعتی درخصوص نقش ماینرهای در قطعی برق توضیح داد: درباره ماینرها هم من اشاره کردم که عمدتا بالای ۸۰درصد آنچه کشف می‌شود در سیلوهایی است که متعلق به صنعت بوده که تولید آنها به طرق مختلف خوابیده و حالا فرد از امتیاز صنعتی خود برای تولید رمزارز استفاده می‌کند. خب این نگرش اشتباه است که این ها تعطیل می‌شوند چراکه خطایی مرتکب نشده‌اند؛ بلکه تنها در تعرفه پرداختی که باید به جای صنعتی به ماینینگ تغییر کند، خطا صورت گرفته است.
شریعتی همچنین گفت: بحث احیای روابط با ترکمنستان در کنار توجه بیشتر به تجدیدپذیرها که در بین نکات دوستان بود، دو موضوعی است که باید پیگیری شود. البته احساس من این است بهترین طرح ضربتی ممکن برای حل معضل خاموشی این است که دولت از هر منبع ممکن تامین منابع صورت داده و برای افزایش سرمایه‌گذاری اقدام کند و توسعه تجدیدپذیرها هم موردی است که دولت می‌تواند آن را پیگیری کند.
اقتصادنیوز: نیکولای کوژانوف دانشیار اقتصاد در مرکز مطالعات خلیج [فارس] از دانشگاه قطر در وبگاه شبکه الجزیره تحلیل کرده…
آدرس : تهران، خیابان مطهری، بین میرزای شیرازی و سنایی، پلاک ۳۷۰

source

توسط ecokhabari

دیدگاهتان را بنویسید