بازارهای ارز از غرب تا شرق تعطیل شدند. بازار هرات بخاطر عید قربان، بازار تهران بخاطر کرونا و بازار سلیمانیه هم بخاطر عید قربان به استقبال تعطیلات رفتند. در چنین بازاری، معاملات خیلی بیشتر از قبل کم عمق و کم جانتر شده و به همین دلیل نیز نزول قیمت‌ها تا حدودی شدت گرفته است.
برای اولین بار وقتی با معامله‌گران صحبت می شد چشم‌انداز واضحی نداشتند و همه عقیده داشتند که باید صبر کرد. تا کی؟ برخی میگفتند تا امشب که قیمت  پشت خطی بسته شود.
. اگر قیمت در معاملات پشت خطی کمتر از 24 هزار و 400 باشد، احتمال نزول دلار به کانال 23 جدی می‌شود. اما یک سری دیگر هم که عقیده داشتند برای تعیین روند قیمت دلار باید تا هفته بعد و باز شدن مجدد بازار صبر کرد. از نگاه این معامله‌گران ممکن است در این هفته اتفاقاتی بیفتد که مسیر نزولی دلار مسدود شود و برای این موضوع دو دلیل می‌آوردند: یک اینکه دوشنبه با باز شدن تمامی بازارها یعنی هرات و تهران و سلیمانیه، احتمال افزایش تقاضا وجود دارد و به تبع آن امکان صعودی شدن قیمت دلار وجود دارد.
دلیل دومی که معامله‌گران روی آن مانور می‌دادند خبری بود که روزنامه وال‌استریت ژورنال داده بر اساس این خبر آمریکا درحال طراحی تحریم‌های نفتی است که اگر بر سر برجام توافق نشود، علیه ایران به اجرا بگذارد. در بازار اینگونه شایع بود که ایران نمی‌تواند حتی به چین هم نفت صادر کند. این عده تصور می‌کردند این خبر می‌تواند ترمز کاهش قیمت دلار شود.
پس در مجموع معامله‌گران در چشم‌انداز دو نگاه داشتند، عده‌ای که می‌گفتند تا امشب باید صبر کرد تا جهت قیمت دلار مشخص شود و یکسری که می‌گفتند صبح دوشنبه.
با وجود اینکه محاسبات نشان می‌دهد قیمت سکه هنوز حباب دارد اما برخی از معامله‌گران درباره حباب منفی سکه صحبت می‌کردند و می‌گفتند که ارزش بازاری سکه از ارزش ذاتی آن کمتر شده است. احتمالا این صحبت آن‌ها بخاطر مالیات بر ارزش افزوده بوده است. همچنین در کنا این دید، سکه‌بازان می‌گفتند که بواسطه اینکه قیمت آبشده طلا در بازارهای مجاور از ایران بیشتر است، برای یکسری دلیلی شده تا سکه بخرند و با ذوب آن و تبدیل سکه به آبشده طلا کنند. هدف از این اقدام انتقال آبشده به آن طرف از مرزها با استفاده از فرصت آربیتراژی است. به همین خاطر این گروه تصور می‌کردند که قیمت سکه خیلی پایین تر از این نیاید. البته یکسری نیز می‌گفتند که نقدینگی در بازار سکه کم و عرضه سکه زیاد شده و زمانی هم که بعضی‌ها حاضر به خرید سکه می‌شوند موعد تسویه را دو تا سه روز آینده قرار می‌دهند.
نکته امروز به بازار آزاد مربوط نمی‌شود بلکه درمورد بازار رسمی دلار است. امروز ساعت 10:15 اولین قیمتی که از بازار متشکل ارزی در کانال منتسب به این بازار اعلام شد23 هزار و 50 تومان بود و نرخ سنا نیز یک درصد بالاتر و 23 هزار و 286 تومان بود. باتوجه به اهمیت نرخ سنا برای بازار آزاد، این نرخ رصد می‌شود. یک ربع بعد نرخ اعلامی جهش کرد و سنا وارد 24 هزار تومان شد.
این جهش قیمت در بازار متشکل در این روزهای کم جان بازار عجیب غریب بود. ابتدا تصور شد اشتباهی در اعلام نرخ رخ داده است حتی برخی می گفتند قیمت دلار در بازار متشکل از 23 هزار و 830 تومان پایین نیامد. اما  پیگیری اکوایران از بازار متشکل ارزی،نشان داد: نرخ مذکور صحیح است. زیرا در ساعت ابتدای شروع بازار یکی از صرافی‌ها به اشتباه به جای 24 هزار، 23 هزار تومان ثبت می‌کند و از آنجایی که نرخ مذکور در محدوده مجاز بوده است معامله شکل می‌گیرد.
 
 
 
اقتصادنیوز: آمار ها نشان می دهد که تورم نقطه ای کالا و خدمات وارداتی در زمستان ۹۹ بالغ بر ۵۵۸ درصد به ثبت رسیده است.…
آدرس : تهران، خیابان مطهری، بین میرزای شیرازی و سنایی، پلاک ۳۷۰

source

توسط ecokhabari