رئیس سازمان امور عشایر کشور گفت: خشکسالی اثرات خودش را گذاشته و دام عشایر درحال از بین رفتن است، ما نمی توانیم به عشایر بگوییم منتظر باشید تا خشکسالی تمام شود.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از سازمان امور عشایر ایران، شاهپور علایی مقدم در دیدار با نماینده اسفراین در مجلس با اشاره به خرید تضمینی دام عشایر با قیمت هر کیلوگرم ۴۵ هزار تومان توسط شرکت پشتیبانی امور دام، افزود: منابع خرید تضمینی دام عشایر را دولت تأمین می‌کند و هدف دولت این است که به دامداران عشایری کمک و در این شرایط خشکسالی از آنان حمایت کند.
وی افزود: براساس دستورالعمل ابلاغی خرید حمایتی دام از عشایر، به ازای فروش هر کیلوگرم دام زنده، سه کیلوگرم جو یارانه‌ای به دامداران عشایری داده می‌شود.
علایی مقدم گفت: این دستورالعمل از دو ماه پیش ابلاغ شده و انتظار ما این بود طی این دو ماه حداقل ۴۰۰ هزار رأس دام از عشایر خریداری می‌شد اما تا کنون تنها ۱۳ هزار ۴۰۰ رأس خریداری شده است.
اگر دام عشایر را نخریم دلال‌ها و واسطه‌ها، دام‌های آنان را با قیمت پایین از دستشان درمی‌آورند
رئیس سازمان امور عشایر ایران افزود: شرایط خشکسالی امسال وضعیت بسیار بغرنجی را برای عشایر ایجاد کرده و ما وظیفه داریم از حقوق عشایر دفاع کنیم و برطرف شدن مشکلات و دغدغه‌های آنان را پیگیری نمائیم.
وی با بیان اینکه اگر دام عشایر را نخریم دلال‌ها و واسطه‌ها دام آنان را با قیمت پایین از دستشان درمی‌آورند، گفت: خشکسالی اثرات خودش را گذاشته و دام عشایر در حال از بین رفتن است و نمی‌توانیم به عشایر بگوییم منتظر باشید تا خشکسالی تمام شود.
علایی مقدم با اشاره به اینکه نظارت و بازرسی در حوزه دام در کشور ما مطلوب نیست، افزود: در جاهایی شاهد انباشت گوشت قرمز هستیم و در جاهایی قیمت گوشت تا ۱۸۰ هزار تومان رسیده است که با هم همخوانی ندارند.
سازمان امور عشایر یک دولت کوچک است
نماینده مردم اسفراین در مجلس شورای اسلامی نیز در این دیدار اظهار داشت: سازمان امور عشایر یک دولت کوچک است و با تمام مسائل مربوط به عشایر در حوزه‌های آبرسانی، راه، سوخت رسانی، تأمین آرد و نهاده دامی، و تولید گوشت قرمز، لبنیات و صنایع دستی کار دارد.
امان الله حسین پور با اشاره به اینکه جامعه عشایری برای نمایندگان مجلس و مسئولین نظام از اهمیت ویژه‌ای برخوردار هستند، گفت: باید هرچه در توان داریم برای عشایر انجام دهیم تا یک رضایتمندی نسبی را برای این جامعه فراهم کنیم.
وی افزود: خدمات به عشایر باید به صورت عادلانه توزیع شود تا رضایتمندی همه عشایر حاصل شود و نباید دوگانگی در این زمینه وجود داشته باشد.
کپی شد
All Content by Mehr News Agency is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

source

توسط ecokhabari